Sorana Cirstea, Monica Niculescu si Irina Begu au pierdut pentru ca adversarele au fost prea bune

be guSunt doua- trei luni de la marele turneu de la Miami unde Sorana Cirstea o invingea pe hard pe Angelique Kerber ( nemtoaica ce de o buna bucata de vreme este in top 10), cu un scor extrem de dur, 6-4, 6-0. De data aceasta pe iarba, Angelique a fost prea puternica, pentru ca a castigat cu 6-4, 6-4?. In turneul de la Eastbourne nemtoaica a jucat altfel, si nu si-a asumat rolul agresiv, dupa ce a vazut ca Sorana face cam toate punctele si a stat linistita , si fara prea multa osteneala  a facut cate un break mai mult in fiecare set.In setul al doilea la 3-1 pentru Sorana, romanca a avut si minge de 4-1, nefiind nimic surprinzator daca-si castiga ghemul.Odata scapata de pericol, nemtoaica s-a impus.

La meciul Monicai Niculescu eram cam impacati cu faptul ca  ea avea sansa a doua fiindca adversara ei, cehoaica Kvitova este experta pe iarba (a castigat Wimbledonul acum 2 ani) si desigur ca avenit in Anglia cu pretentii mari.Ea a sanctionat jocul mai moale al Monicai si s-a scris 6-4, 6-1.

Trecand in Olanda am trait o dezamagire findca Irina Begu a fost invinsa de bulgaroaica Pironkva, o jucatoare previzibila, uneori greoaie, si fara un talent teribil.Primul   set s-a incheait cu un tiebreak in care Irina a condus cu 5-4 si servea de doua ori, apoi cu 7-6 ( minge de set) , si  totusi Tsvetana a castigat cu 9-7.Setul al doilea a fost cedat de Irina cu 2-6 fara prea multe comentarii.

Daca Kerber si Kvitova sunt mai bune decat Sorana si Monica, oare Tsvetana este mai buna decat Irina? Se pare ca da, fiindca si la inceputul anului la Hobart tot bulgaroaica a castigat si tot in doua seturi.

Irina va trebui sa se revanseze la dublu fiindca asta ar insemna inca un meci si poate inca unul, in ideea acomodarii totale cu iarba.