Sorana Cirstea o bate pe Bertens dar nu e nicio surpriza

Photo by Quinn Rooney/Getty Images

Un ziar e sport, dar despre care ma indoiesc ca are prea multi specialisti in tenis a titrat articolul ca o surpriza realizata de Sorana, fiindca a batut o jucatoare de top 25. Nu este nicio surpriza, fiindca de ceva vreme Sorana are joc de top25 si datorita accidentarilor a cazut de pe 22 acum 2 ani pana dincolo de prima suta.Pentru ca Sorana e refacuta, nu este de mirare ca bate jucatoare ca si Kiki Bertens, Siniakova, Putintseva, Pavlyucenkova, Puig, Sevastova, Suarez-Navarro, ca sa nu amintesc decat de cateva jucatoare cu nume.

Astazi in fata jucatoarei favorite 23, Sorana care se afla acum pe locul 63 a jucat ca si cand ea era favorita.Un meci cu Kiki Bertens presupune mult curaj, hotarare pentru a rezista serviciilor si mai ales dreptelor olandezei, dar si multa inteligenta pentru a o plimba, ceeace nu-i place.Sorana stie si ea sa dea puternic, si cum nu are probleme sa loveasca decisiv si cu reverul nu se putea preda cu una cu doua.

Chiar daca Kiki a inceput meciul cu un break si de la 2-0 s-a dus la 5-2, Sorana a egalat, ba a mai luat si avans jucand in cele din urma tiebreak.Aici, cu doua mini breakuri a castigat setul, dupa ce a condus cu 4-1 si 6-3.A inchis setul la a doua minge de set si astfel am notat 7-6(4). Sorana a servit si ea destul de bine si doar 5 puncte au despartit-o de adversara in schimb la retur a facut cu 17(!) puncte mai mult. Desigur ca cele 4 breakuri s-au datorat loviturilor bine directionate dupa serviciile olandeze si astfel a controlat setul al doilea.Sorana a condus cu 5-4 si a servit pentru meci , dar a fost egalata.Pe serviciul advers a urmat un ghem extrem de lung, cu 18 puncte, cu 6 egalitati si 5 avantaje ale olandezei, dar Sorana la unica minge de break a reusit sa ia din nou avantaj si apoi sa castige ghemul propriu la zero.A fost o mica demonstratie de superioritate, chiar daca scorul a aratat 7-6(4), 7-5. Sa nu uitam ca Sorana a atacat la fileu de 20 de ori si a reusit 14 puncte…

Sorana va juca in turul al doilea cu Beth Mattek-Sands, care joaca simplu doar de antrenament si distractie, asa ca poate castiga si intra in turul 3, al favoritelor…