Sorana este in semifinala la Guangzhou , dupa victoria contra frantuzoaicei Alize Cornet si tinteste titlul !

soranaCand esti desemnata favorita 3 ai datoria sa joci semifinala unui turneu, dar cand ai ajuns in ultimele 4 jucatoare si ai cea mai buna clasare inseamna ca ti s-a deschis culoar si trebuie profitat de el. Inca din primul tur Marion Bartoli favorita 1 s-a retras fiind accidentata, iar in turul al doilea tanara senzatie a Angliei Laura Robson a scos-o din turneu pe favorita 2, chinezoaica Jie Zheng. La ora aceasta este in plina desfasurare meciul dintre Robson si chinezoaica Shuai Peng si ne intereseaza fiindca invingatoarea va juca impotriva Soranei. In cealalta semifinala se vor intalni Urszula Radwanska si chinezoaica Hsieh.

Am mai spus si alta data ca fetele noastre nu stiu sa beneficieze de culoarele care li se deschid la un moment dat, dar sper ca de data aceasta Sorana va fructifica ocazia de a castiga turneul. Deocamdata cu cele 130 de puncte pe care le-a castigat ea se apropie de cel mai bun loc din cariera si anume locul 23, iar daca va castiga si semifinala, il va intrece. In eventualitatea castigarii trofeului Sorana va fi in top 20 ! O asteptam de mult acolo, si pe ea si pe celelalte romance.

Meciul din sferturi cu Cornet s-a desfasurat asa cum ne doream , dar asta nu inseamna ca am fost scutiti de emotii.Sorana a avut 4-1 in primul set , dar s-a vazut egalata la 4 si a trebuit sa castige doua ghemuri la rand, facand break-ul si apoi setul la a 4-a minge ! Ainceput sa serveasca in setul al doilea si a pus mereu presiune pe Alize, conducand-o si facand breakul spre 4-3, care apoi s-a dovedit decisiv.De aici frantuzoaica si-a mai pierdut ghemul in final si setul doi cu 3-6.Asadar Cirstea vs Cornet 6-4, 6-3 o victorie clara , asteptata si fireasca, repetata dupa cea de la Dallas.

In aceste momente, Monica Niculescu si partenera ei Radmila Gajdosova, au intrat in semifinala. Este imbucurator fiindca fiecare set si meci jucat de Monica o aduc mai aproape de forma din primavara , fiindca vin turnee la care are de aparat puncte serioase.