Sorana reuseste din nou sfertul la Madrid

Tablul Soranei a aratat destul de ingrijorator la prima vedere, cu Anastasija Pavlyucenkova, proaspata invingatoare la Rabat, cu Cici Bellis in mare progres si cu portdrapelul japonez Misaki Doi, toate 3 asezate in clasament mai in fata .

Sorana  a facut un meci mare cu rusoaica, altul fara probleme cu americanca si a participat la o veritabila lupta cu japoneza.Acest ultim meci a propulsat-o in sferturi, la fel ca anul trecut, cu sansa de a incerca o noua vitorie cu Mladenovic, pretendenta serioasa la top 10.

Asa cum a declarat la final, referindu-se la conditiile grele de joc, putea sa se intample orice si tsunami daca venea, tot castiga si asta era cel mai important.Cred ca a vut dreptate sa spuna ca experienta ei indelungata in tur a facut-o mai calma in finalul meciului aratand ca pierderea setului doi a fost un accident.

Cirstea- Doi 7-5, 3-6, 6-1, dar dupa cum se vede cu inceput mai greoi, cu un set pierdut si abea dupa mai bine de o ora de joc a ramas cam singura pe teren…

Japoneza a inceput mai bine meciul si a condus cu 3-0, dar Sorana a egalat la 3 apoi la 4 si 5 si reuseste breakul cu lovituri sigure, apoi inchide setul cu 7-5.Dupa o perioada mai confuza care s-a incheiat odata cu setul al doilea, Sorana nu mai greseste, si se impune fara drept de apel.

Punctele de anul tercut au fost aparate, nu parea usor, si cine stie, poate Sorana mai avanseaza un pas, fapt ce i-o dorim…