Sorana a reusit sa castige doua meciuri la rand…

adidasIn turneul de la Tianjin, Sorana Cirstea a reusit doua victorii consecutive si dupa mai multa vreme se va afla fata in fata cu o jucatoare adevarata, am numit-o pe Jelena Jankovic. De vreo luna de zile Sorana a tot pierdut in primul tur al unor turnee, cu jucatoare mai slab cotate decat ea si nu a mai avut ocazia sa joace cu o adversara din top 20. Acum dupa ce a trecut de poloneza Magda Linette cu scorul de 6-4, 6-2 (doar la 2-3 pentru Magda si serviciul acesteia a avut ceva probleme) si Andrea Hlavackova cu un scor si mai drastic, 6-3, 6-0, Sorana se afla in sferturi si o va intalni pe sarboaica. Nici Jelena nu se afla intr-o dispozitie teribila de joc, s-a mai relaxat dupa ce a pierdut orice sansa sa mai prinda turneul de final de la Singapore, unde nici rezerva nu mai poate fi, dar oricum nivelul ei de joc este inalt.

In meciul cu cehoaica Hlavackova, Sorana s-a impus clar, conducand in primul set cu 4-0 si l-a castigat la 3 dupa ce a cedat si ea un break. Setul al doilea a inceput la fel de autoritar conducand din nou cu 4-0, dar de data asta nu a mai lasat nici o speranta rutinatei sale adverare.

Cele doua victorii au mai adus o farama de incredere in jocul Soranei, care la anul va avea un drum lung si greu de parcurs pentru a reveni cat mai repede in preajma locurilor pe care a fost in prima parte a acestui an. Avantajul este ca nu prea mai are puncte de aparat, atat de nereusit a fost 2014…