Suntem alaturi de Ana Bogdan in marsul catre prima suta

anna boAvand dreptul sa joace in calificarile de la Paris si Londra, Ana s-a pregatit serios pentru abordarea hardului american, suprafata pe care se simte cel mai bine. Jucand mai intai la Stanford si apoi la Florianopolis, Ana a jucat curajos si cu multa incredere in calificarile de la US Open.Avand doua victorii in primele meciuri (6-3, 7-5 cu japoneza Kuwata si 2-6, 6-0, 6-4 cu belgianca Ysaline Bonaventure), Ana a ajuns in finala calificarilor si s-a duelat cu canadianca Francoise Abanda, o mai veche cunoastinta a noastra din meciul de Fed Cup.Nu se anunta un meci usor, chiar daca Ana pornea favorita, dar intr-un asemenea meci emotiile fiind puternice, nu o data se pot inregistra surprize.

Ana a inceput puternic si dupa 33 de minute castiga primul set cu 6-2, si speram, doream sa castige si setul al doilea si sa nu stea prea mult pe teren.Din pacate, cam ca si alta data, Ana se deconcentreaza si pierde setul urmator la randul ei, cu scorul de 3-6.Canadianca a prins curaj si a redus din decalajul de puncte inregistrate pe tabela statistica revenind de la 22-35 la doar 52-57. In setul decisiv  a mai fost egal doar la 1-1, dupa care Ana s-a dezlantuit si s-a distantat la 5-1, victoria ne mai putand fi pusa la indoiala.Setul s-a inchis cu 6-2, iar meciul ne-a demonstrat ca returul a facut legea.Ana a reusit 41 de puncte fata de 28 la retur si evident ca si-a procurat 14 mingi de break, din care a transformat 6…

Asa se face ca dupa o ora si 37 de minute, romanca s-a vazut invingatoare si calificata pe tabloul puternicului slam de la New-York, rezultat deosebit, care-i va conduce cariera spre elita mondiala.Ana are calitatile necesare sa o faca si noi o vom monitoriza cu drag si suport.