Tecau si Rojer s-au calificat in semifinala fara emotii

tecau si rrojerTecau/Rojer vs. Melo/Dodig 6-4, 7-6(3)

Chiar daca la set si 5-4 cu serviciul Horia si Julien au ratat ocazia de a inchide meciul, se poate spune ca afirmatia din titlu este cat se poate de adevarata. A urmat un tiebreak fara probleme, castigat la 3, dupa cateva mingi spectaculoase.Horia reuseste un lob cu reverul din alergare cand mingea era aproape de podea, apoi scoate un smeci si relanseaza punctul 9, scriind 6-3.La 3 mingi de meci a servit puternic si totul s-a terminat. Spre final, doar baietii nostri au mai contat, fiindca si metronomul Melo a fost dereglat, gresind, sau actionand nehotarat.

A fost pana la urma un meci de rutina pentru Horia si Julien, aratand mereu stapanire de sine, un joc mai variat, cu o dinamica evidenta si victoria nu avea cum sa le scape.

Calificarea matematica in semifinala dupa doua meciuri castigate cu scor maxim (4-0), este o premiera pentru Horia si dupa cum se pare el nu se va opri aici.

Meciul e deschis de Dodig care castiga ghemul sau, dupa care urmeaza 3 ghemuri la rand pentru noi, unul castigat la zero, cu servicii puternice si retururi necrutatoare. La 5-4 Horia serveste excelent, Julien da voleuri cu adresa (unul chiar in spinarea lui Dodig), si 6-4 de justete.

Setul al doilea incepe tot cu Dodig si urmeaza acelasi scenariu, 1-1 si break, 3-1, apoi 4-2 si 5-3,cu singura sincopa la mingea la alegere de la 5-4, care insemna si minge de meci.

Performantele lui Tecau si a lui Mergea care domina grupa cealalta sunt extraordinare, ambii nostri campioni dovedind o mare dispozitie de joc la final de sezon, un lucru demn de toata lauda.