Trist dar adevarat : Olanda – Romania 2-0 dupa prima zi

imagesAl doilea meci al intalnirii de Davis Cup dintre noi si olandezi care se disputa la Brasov, s-a incheiat de cateva minute, tot cu victoria lor, asa ca suntem condusi cu 2-0 si sansele noastre sunt extrem de mici de a putea castiga intalnirea.

Maine se va juca meciul de dublu in care Horia Tecau va face pereche cu Marius Copil , iar in fata lor va sta un cuplu redutabil in care Rojer este vioara intaia, cel care saptamana trecuta s-a impus la Miami alaturi de pakistanezul Kurshi, cel  care este clasat in imediata apropiere a lui Horia in clasamentul de dublu.

Victor Hanescu pornea favorit in meciul sau cu Igor Sijsling daca ne luam dupa locurile din clasament, dar pe teren aveam sa constatam ca olandezul juca un tenis extrem de agresiv si cu lovituri in forta, care pe acest teren l-au incomodat foarte mult pe roman. Din pacate pentru Hanescu el a pierdut tiebreak-ul setului doi in care a condus mereu pana spre final si a fost foarte greu sa refaca cele doua seturi distanta .Chiar daca a reusit sa egaleze, consumul nervos si fizic l-au privat de victoria in meci si a cedat in decisiv.Este demna de remarcat risipa de efort a lui Victor, care nici o clipa nu s-a recunoscut invins, a luptat din rasputeri pe un teren care i-a convenit si nu prea, insa adversarului i-a venit ca o manusa.Sijsling s-a bazat pe un serviciu necrutator, si cu veniri la fileu, iar din spate dreapta sa napraznica a facut legea.I-a trebuit destul de mult timp lui Victor sa se acomodeze cu astfel de stil si spre lauda lui a dus meciul in decisiv. In final l-am vazut pe Victor trist si obosit , dar sa fie clar ca noi cu totii ii purtam respectul cuvenit. Diferenta de varsta si-a spus cuvantul si forta a invins jocul mai elaborat al lui Victor care rar a putut sa si-l impuna, fiindca “brutalitatea” adversarului a ucis tenisul.

Primul set a semanat perfect cu cel din meciul lui Adi Ungur, cand un break la 3-3 l-a condus pe Igor la succes. Setul doi a fost castigat tot de olandez cu 7-6, dupa ce Victor a avut 5-3 in tiebreak. Cine putea crede ca in setul 3 Victor se va impune categoric, in cea mai buna perioada a sa, cand hotararea si increderea au fost la cote inalte.Setul patru l-as caracteriza ca pe unul in care Victor era in stare sa contracareze jocul in forta al olandezului, dar cu ce pret? Tiebreak-ul castigat a fost o rasplata a seriozitatii lui Hanescu, dar in decisiv, dupa break-ul lui Sijsling la 3-2, Victor a cedat un ghem rapid  si apoi nu a mai putut rezista.

Asadar Sijsling – Hanescu 6-4, 7-6, 2-6 6-7, 6-2 si Olanda – Romania 2-0