Uluitoarea Mihaela castiga semifinala de la San Jose

Cat de tare trebuie sa fii ca sa joci cu convingere in fata unei jucatoare care te conduce cu 3-0?! Sa mai fii si condus cu un set si apoi cu un break, si sa intorci meciul de o maniera clara, iti trebuie o putere interioara extraordinara …Mihaela Buzarnescu a dat dovada ca are si valoare si putere interioara si a castigat semifinala de la San Jose, pregatindu-se de o finala cu Maria Sakkari, care a trecut de Danielle Collins tot cu 2-1.Balcaniada se joaca in California!

Miki nu a uitat finala de la Hobart de la inceputul anului si a luptat teribil pentru a se revansa, pentru a urca in clasament, pentru a demonstra ca tot ce a facut ea pana acum in circuit a fost rodul muncii si a unui talent exceptional, ca atingerea bornei 20 este la o distanta de doar un meci, finala.Deocamdata ea a urcat pe 21, egaland cel mai bun loc al unei alte jucatoare din actuala generatie, Sorana Cirstea.

Belgianca Elise Mertens a jucat la adapostul unui 3-0 realizat in cele 3 confruntari anterioare si nu fac o afirmatie aiurea: a salvat 7 mingi de break din 8 ale Mihaelei, ramanand calma si facand ce stie ea mai bine: o defensiva activa.

In primul set au fost cate un break in primele 4 ghemuri , dar pana la urma la 2-2 belgianca reuseste breakul decisiv, ghem in care Mihaela a condus cu 40-15. La scorul de 4-5 Miki a ratat 3 mingi de egalare si setul s-a pierdut. Inutil sa arat ca nervii au cedat din nou, dar de fier sa fii si tot te apuca frustrarea sa reusesti doar 1 break din 8 ocazii…

Setul al doilea incepe din nou rau, belgianca face break la prima ocazie, doar ca de data asta, Mihaela reuseste 4 ghemuri la rand, aratandu-si clasa si dupa 4-1 a urmat 6-3, chiar daca au mai fost cate un brek

Decisivul a fost un fel de formalitate, si chiar daca Elise a acuzat o accidentare la antebratul drept, nimic nu stirbeste din meritele romancei care a castigat 6 ghemuri consecutive, reusind un 6-1 fara drept de apel, castigand meciul, reusind 100 de puncte fata de 85 ale adversarei. Trebuie aratat ca in acest meci returul a functionat impecabil, ritmul Mihaelei fiind greu de absorbit de catre adversara ei

In finala Mihaela va juca impotriva altei revelatii a acestui an, grecoaica Maria Sakkari, care a trecut de ultima reprezentanta a gazdelor, Danielle Rose Collins