Un spaniol “Principe” in Monaco si “Rege” al Frantei

rafa nadalCum l-am putea numi altfel pe Rafael Nadal care a castigat de 8 ori turneul de la Monte Carlo si de 7 ori pe cel de la Roland Garros. Maniera categorica cu care s-a impus la Paris ne face o data in plus sa-l consideram cel mai mare jucator de tenis pe zgura din toate timpurile.Recordul sau de victorii poate fi cu greu egalat de altcineva, fiindca in 9 participari a castigat 52 de meciuri si a pierdut unul singur, in 2009 in fata suedezului Robin Soederling.Cu siguranta ca daca va fi sanatos, el va putea deveni cel mai eficient jucator pe zgura pariziana, cand ii va intrece pe Ivan Lendl (53 de victorii) si Guillermo Vilas care a adunat 56 , si poate si pe marele Federer care are 54 de victorii dar inca mai poate aduna.Daca se vor afla fata in fata in finala, ii vor mai trebui 2 ani, dar daca se vor intalni mai devreme, poate chiar la anul. Cum tineretea este de parte lui, va fi stapan absolut al marelui turneu.

Intr-un turneu care in partea a doua a sa a fost influintat de ploaie, Nadal a defilat pana la finala si a castigat 6 meciuri fara a pierde un set si personal consider ca doar ploaia i-a luat unul, spre finalul setului 3, cand Djokovic, adversarul sau, juca sub spectrul infrangerii si s-a jucat pe o ploaie sacaitoare care l-a avantajat pe sarb. Terenul a devenit greu, mingile s-au umezit si au luat in greutate, iar loviturile lui Rafa nu mai prindeau efectele sale speciale, trebuia sa-ti “rupi” bratul ca sa dai lifturile si rotatiile lui celebre intr-o minge uda.Au fost singurele momente de nesiguranta ale spaniolului, care pe soare ar fi castigat la zero, egaland performanta lui Ilie Nastase, iar daca se ontinua pe ploaie, poate se juca set decisiv, tinand cont ca in setul patru Nole avea un break inainte la intreruperea jocului.

Inainte de joc, Rafa Nadal inca mai avea un plus 4 la meciuri castigate si o victorie a sarbului l-ar fi apropiat la lungimea unui an, asa ca pe zgura fiind, spaniolul nu avea de gand sa rateze ocazia de a se distanta. Nole dorea sa faca istorie prin castigarea consecutiva (chiar si in 2ani) a celor 4 turnee de mare slem. Asteptarile erau enorme de ambele parti, cu familiile si logodnicile in tribuna, Francisca si Jelena avand emotii teribile, cu 15 mii de spectatori si foarte multi invitati de marca din lumea tenisului care au privit la un meci adevarat, in care fiecare jucator, cu armele sale incerca sa se impuna.Tribuna a fost potolita, nu juca nici un francez, iar cei doi campioni au dat dovada de fair play pe intreg parcursul meciului, corectand arbitrajul care a mai avut scapari.

Meciul incepe in nota de dominare a lui Rafa care face 3 ghemuri la rand, cu doua break-uri, fiindca Nole greseste des incomodat de mingile care sar foarte sus si nu le poate controla.Vin si cateva greseli ale lui Nadal si se face 3-3 dar Nadal reface un break si consemnam 5 break-uri in 7 ghemuri?!A fost de ajuns acest avans si Nadal castiga setul cu 6-4, timp in care am vazut un tenis de clasa, cu scurte si loburi perfecte ale sarbului, raliuri lungi provocate de Nadal si incheiate cu punct imparabil.A trecut o ora de joc si publicul era multumit de ce vazuse.

In setul doi, sarbul pare usor coplesit de putera de lupta a spaniolului, care scoate orice minge si care conduce cu 2-0, avand puterea sa anuleze o minge de break.Ca in primul set, Nole egaleaza desi inca nu se arata inspirat, parca nu are nerv, si nu ia intotdeauna cele mai bune decizii.Djokovic s-a aflat langa fileu, pe coridor, smeciaza telefonat, exact in directia lui Nadal, care linistit trimite mingea in teren, adversarului ramanandu-i doar postura de spectator. Desi ne-a parut cam pasiv, Nole egaleaza la 2.Era chiar ciudat sa vezi cum Nadal se zbate, dar pierde doua ghemuri.Se pare ca tot ploaia care incepea sa cada l-a deranjat pe spaniol, care isi face calcule mental si stie ca jocul va deveni tot mai greu.Se face 3-3, dar nervii lui Nole sunt intinsi la maximum, vedem racheta aruncata, si indura fluieraturile publicului fidel lui Nadal. Abea acum am vazut ca sarbul are si nervi, timp in care spaniolul surade, la un punct pe care arbitrul de la linia de fund si regulamentul i l-au luat, un punct pe care il castigase dar s-a repetat fiindca de la linie s-a strigat eronat un aut. Ghemul 7 a fost decisiv, Nadal face break-ul, apoi 5-3, iar Dokovic ridica mainile a neputinta Acum are loc o pauza de cca 40 de minute fiindca ploaia se intetise, jucatorii se retrag la vestiare, iar organizatorii schimba banca lui Nole care era rupta de furia sarbului.Setul al doilea se incheie cu 6-3, fiindca Djokovic greseste mult cu forehandul invers, si nici nu mai are curaj sa loveasca decisiv in lung de linie, desi Nadal se afla departe. In asemenea conditii, meciul nu putea avea alt deznodamant decat cel consemnat la final.

Setul trei incepe cum s-a incheiat cel anterior si numaram 6 ghemuri la rand ale spaniolului, dar sarbul cu ultimele resurse intoarce de la 0-2 si face si el o serie de 4 ghemuri, apoi inca doua, fiindca jocul lui Nadal incepe sa sufere din cauzaploii.Nu ne miram ca setul se incheie cu 6-2 pentru sarb si nici ca el conduce cu 2-0 in al patrulea, dupa o serie incredibila de 8 ghemuri castigate. Nadal lupta cu adversarul dar si cu natura, care nu era deloc de partea lui.El reduce din diferenta cu ajutorul lui Nole, si la 1-2 meciul este intrerupt fiindca ploaia era prea putenica.

S-a decis atunci ca meciul se va relua a doua zi, conditiile de joc nu mai erau deloc propice pentru o finala de mare slem, care putea fi influientata decisiv de factori de mediu si nu de jocul in sine.

A doua zi la pranz, cu totii eram curiosi sa vedem cine si cum s-a recuperat mai bine, ce tactici se vor aplica, si mai ales daca Djokovic va schimba ceva in jocul sau care nu are destula luciditate si rabdare pentru a-l contracara pe Nadal.Incepe sa serveasca Nole, dar este condus si finalmente pierde ghemul pe mana lui, fiindca nu este capabil sa dea o dreapta inversa in lungul liniei si nici nu loveste convingator o minge care atinge fileul si cade scurt, iar Nadal paseaza. Nadal se linisteste, egalase doar, are din nou initiativa si asta nu pentru ca s-a recuperat mai bine ci pentru ca la mijloc sunt probleme de stil, care s-au vazut pregnant intr-un joc pe zgura. Se merge pana la 5-6 cu Djokovic care servea pentru a ramane in meci, dar el are nevoie de 2 smeciuri pentru a face un punct, iar Nadal primeste 3 cadouri, 2 auturi si chiar o dubla greseala la ultima minge, si totul se incheie.

A fost o victorie spaniola fara drept de apel, cu doar un set pierdut in conditii speciale si tocmai de aceea Nadal ar putea contribui si el cu o suma de bani pentru ca lucrarile de acoperire a arenei Philipe Chatrier sa se termine mai repede decat in anul 2017.

Trofeul a fost inmanat de catre marele Mats Willander, suedezul care a castigat de 3 ori la Paris. In cuvantul de final, Nadal a vorbit in limba gazdelor si doar cand a multumit echipei sale le-a adresat cateva cuvinte in spaniola.

Deocamdata, la Paris, Nadal este imbatabil, fiind fit cu zgura, cea care i-a calauzit pasii in tenisul mic si apoi in cel mondial.La anul, Nadal va trebui sa vorbeasca perfect in franceza, pentru ca toti sa-l recunoasca “rege” al Frantei si “principe” de Monaco.