Valoarea mai tare decat clasamentul…

Dupa ce in primele doua tururi 7 dintre primele 8 favorite au fost eliminate, Simonei i-a venit randul sa o trimita acasa pe a 8-a favorita, tunisianca Ons Jabeur. Aceasta era ca acasa in lumea araba, doar ca astazi publicul a cam tinut cu romanca  si asta ne-a incantat. Simona a ridicat publicul in picioare cu punctele sale de exceptie, fiind atacata permanent de catre Ons, care este o jucatoare extrem de tehnica si in acelasi timp puternica putand juca roice lovitura in orice moment, fiidn efectiv imprevizibila.Simona a muncit mult, fiind obligata sa alerge mai ales pentru ca a preferat sa loveasca deseori pe centru ca sa nu deschida unghiuri, de care sa se foloseasca adversara. S-a confruntat insa cu o sumedenie de scurte (10 reusite + 4 gresite) cu care reverul slice al tunisiencei punea mingea stop si chiar daca plecai din timp dupa ea, era dificil de returnat.

Simona a servit destul de bine si am fi spus chiar foarte bine daca la 5-3 in primul set nu-si pierdea ghemul. Noroc ca a facut rebreak, asa cum ii este obiceioul cand pierde ocazia de a inchide setul, si intra cu un serios ascendent moral in setul urmator. Acesta a cam decurs destul de asemanator: dupa 2-2 Simo se distanteaza la 5-2, dar dupa 5-3 nu mai scapa ocazia de a inchide setul si meciul.

Simona a punctat cu serviciul de 36 de ori, cu returul la fel si la general a fost un scor clar: 72-60, reusind 5 breakuri fata de doar 3 ale adversarei. Astazi nu a stat mult pe teren, dar ritmul a fost alert, tensiunea mare si amenintarea “araba” destul de serioasa.

Nivelul meciului a fost ridicat, ambele jucatoare au realizat puncte incantatoare, Simo crezand in steaua ei, scotand lovituri care in mod normal se lasa sa treaca. Ea este in forma, poate aborda increzatoare semifinala cu Ostapenko si repetarea prestatiei de astazi o aduce in finala. Daca se va intampla asa Simo va urca pe locul 25 si apoi, daca va castiga si finala- pe 21.

Astazi s-a adeverit ca valoarea este mereu mai importanta decat pozitia din clasament, deci  Simo trebuie sa urce acolo unde ii este locul!