Vera se retrage, Sorana in semifinala la Pattaya

Sigur ca nu se compara abandonul Soranei de la Australian Open, turneu de grand slam, cu avansarea in semifinala unui turneu de 220000$, International, cum l-au denumit cei de la WTA.

Daca o forta superioara a tinut sa faca putina dreptate, iata ca Sorana Cirstea urca in turneu ca urmare retragerii Verei Zvonareva. In acel moment, era set-set, 2-2 in decisiv si 15-40 pe serviciul rusoaicei, favorita 1, si locul 8 in clasamentul mondial.

Sorana a jucat din ce in ce mai bine, pe masura ce trecea timpul, desi la inceput a sovait putin, dar sper ca pentru ultima oara in cariera sa, fiindca ea poate face fata oriecarei jucatoare, si in ziua in care ii merge si serviciul poate bate pe oricine.

In primul set, Vera face break-ul repede si la 1-3, Sorana are 2 mingi de rebreak, dar din pacate nu converteste nici una. La 2-3 si serviciul, setul inaugural ar fi avut o alta desfasurare. Setul se pierde cu 2-6, dar era un scor mincinos, fiindca romanca a avut mai multe mingi de break, dar rusoaica s-a aparat cu calm si profitand de un serviciu mai atent, a facut punctele principale, si s-a desprins.

Sa nu uitam ca Vera sta de cativa ani buni in top 10 si experienta sa la nivel foarte inalt este mare. La cei 27 ani si jumatate a castigat 12 titluti la simplu si 3 la dublu (Australia, Wimbledon si US OPEN!), fiind o jucatoare care se simte bine pe tot terenul.

Si totusi…Sorana nu cedeaza, simtind pulsul adversarei si face si ea break in ghemul 3, conducand cu 2-1, dar serviciul nu o ajuta, isi pierde ghemul propriu, dar revine pe al adversarei si in fine are 4-2, apoi 6-4.A fost un set castigat clar de Sorana, cand Vera nu dadea semne de indispozitie fizica, si asa s-a ajuns in decisiv.

Am tot spus ca Sorana joaca mult mai bine decat locul pe care-l ocupa (54), si era egala uni jucatoare de top.

Primul ghem din decisiv, a fost un break facut de Sorana, dar cum s-a mai intamplat, o ajuta pe Vera sa revina si sa egaleze la 1. Se face 2-2 si pe serviciul rusoaicei, ma pregateam sa consemnez un alt break, fiindca era 15-40, si tocmai am vazut ca Zvonareva a facut o dubla greseala, dupa care a abandonat imediat. Ma gandesc ca au aparut probleme la spate sau la umar, si ea nu a mai putut continua.

Daca acest meci ar fi avut loc anul trecut, inclin sa cred ca dupa un 2-6, Sorana nu ar mai fi luptat si meciul s-ar fi incheiat cu mult inainte de aparitia indispozitiei fizice, deci, abordand partidele cu o alta mentalitate, ea a obtinut ceeace merita.

In semifinala, Sorana se va intalni cu inca o moscovita, Maria Kirilenko, o alta fata frumoasa, de 26 de ani abea impliniti, dar parca nu la fel de luptatoare ca si Vera.

Meciul de astazi reprezinta a doua victorie din acest an la o jucatoare din top 10, si din nou indraznesc sa spun ca 2012 va fi anul Soranei!

Pentru cele 30 de puncte pe care le are de aparat, Sorana a acumulat deja 130 si are sanse mari sa mai adune si de ce nu, poate chiar sa castige turneul.