Victor Crivoi aduce victoria Romaniei in Davis Cup Romania – Finlanda 3-2

crivoi ridicat pe brateMeciul din Cupa Davis dintre echipele Romaniei si Finlandei care s-a desfasurat la Cluj a fost foarte disputat pana la ultima partida si chiar pana la ultimele puncte ale acesteia.Fara Adrian Ungur si Victor Hanescu, ultimul aflat in pronuntata revenire de forma, echipa noastra a contat pe Marius Copil si Victor Crivoi la simplu si pe mai celebrii Horia Tecau si Florin Mergea la dublu, care revin alaturi dupa ani buni de despartire.

Fiecare echipa si-a facut calculele si si-a studiat bine adversarii, asa ca aplicarea pe teren a tacticilor a fost evidenta. Romania conta pe punctul de la dublu si incerca sa invinga pe cel de al doilea lor jucator advers, iar finlandezii stiau ca Nieminen va aduce doua puncte si tinteau o victorie a lui Harri Heliovaara macar la unul dintre jucatorii nostri. Pana inaintea ultimului meci calculele ambelor tabere s-au dovedit corecte si scorul era 2-2 iar meciul dintre Victor Crivoi si Harri Heliovaara devenea decisiv.Finlandezul mult mai tanar dar si cu o experienta mai redusa in Davis Cup dorea sa se impuna in fata lui Crivoi, care in ultima vreme nu a prea avut rezultate deosebite. Un meci din aceasta competitie naste insa orgolii si ambitii deosebite. Traditia noastra in Cupa Davis este infinit mai veche decat a adversarilor si magia unui meci sub tricolor procura niste energii speciale, greu de explicat uneori, dar atat de puternice. Victor spunea ca la ultima pauza s-a dus in vestiar si si-a vazut picioarele sangerande dar a strans din dinti si a luptat mai departe cu un adversar care s-a intrecut pe el, care a tras de el din punct de vedere fizic, acuzand la un moment dat o usoara intindere la inghinali.Tensiunea puternica, responsabilitatea care apasa pe umerii celor doi tenismeni a facut ca meciul sa aibe dramatism inca de la primele ghemuri.Romanii au suferit mult in acest meci fiindca Victor Crivoi a fost mereu condus si a trebuit sa gaseasca resurse si tactici care sa-l faca egal cu adversarul. Chiar si in ultimul set scorul era apasator, Harri conducand cu 4-1 si chiar daca intre ei era doar un singur break, nimeni nu ar foi dorit sa fie in piele lui Victor.Nu putini erau deja resemnati mai ales pentru faptul ca finlandezul parca renascuse dupa pierderea setului 4 si a revenit fizic, iar Crivoi parea sleit de puteri.

Acum insa, victoriile noastre din trecut, amintirea inaintasilor care au dus faima tarii pe tot globul, caracterul sau de luptator si de om devotat echipei si nu in ultimul rand spectatorii clujeni l-au purtat pe Crivoi pe aripile reusitei.

Primul set debuteaza strans, fiecare jucator castigandu-si ghemurile pe serviciu, mai usor sau mai greu si am vazut unele raliuri lungi si cu un tenis curat si avantat, care depasea cu mult conditia celor doi jucatori.Finlandezul servea ca din tun, lovea mult la limita terenului ( doar intr-un ghem a dat de trei ori consecutiv pe linie), iar Victor ii opunea un joc mai inteligent, cu lovituri variate.Finlandezul se impune cu 6-4, dar destul de greu fiindca desi a condus cu 5-2, Victor s- apropiat la 4-5 si a amenintat cu egalarea.

Setul al doilea este si mai disputat , Victor devenind mai sigur pe el, si impinge setul in tiebreak pe care si-l adjudeca la 5, conducand la un moment dat cu 5-1, apoi vazandu-se egalat, dar depunand serioase eforturi in conditiile in care din primele 9 puncte 6 au fost minibreak-uri. El reuseste mingea de set cu un pasing in lungul liniei cu backhandul care intra in teren in uralele spectatorilor, egaland scorul si devenind mai increzator.

Setul urmator este la fel de tensionat si ajungem din nou la tiebreak pe care-l castiga Heliovaara si cursa de urmarire se reia din nou.Setul al patrulea ni-l prezinta pe Victor hotarat si parca mai energic, el reusind un break devereme si conducand cu 4-1, 5-2 si castigand cu 6-3, in ultimul ghem finlandezul acuzand acele crampe musculare care il faceau mai lent. Setul decisiv a fost un adevarat triller fiindca la fel cum a fost tot meciul, finlandezul se distanteaza la 3-0, 4-1, si parand stapan pe situatie.Dupa cum s-a desfasurat setul anterior, totul parea incredibil, fara sa putem acuza jocul lui Victor.Acum insa Harri si-a deschis seria de asi la serviciu si parea imposibil sa-i castigi ghemurile sale.Si totusi in ghemul 7, desi finlandezul a servit 2 asi, al 13-lea si al 14-lea, Victor isi procura doua mingi de break, materializand-o pe ultima si se apropie la 3-4 urmand la serviciu.El egaleaza cu un ghem la zero, egaleaza si la 5 si acum asistam la o cadere incredibila a finlandezului care greseste neasteptat de usor si de des, Victor facand un break alb. Nu stiam ca resursele adversarului sau se sfarsisera ,la fel cum o lumanare se stinge si brusc se face intuneric.In uralele asistentei Crivoi face cu siguranta ultimul ghem si nebunia se dezlantuie, toata echipa noastra, jucatori si antrenori si oficiali se napustesc asupra eroului care a luptat pana la ultima picatura de energie pentru succesul general, pentru demnitatea sa, bucurand o tara intrega.

Crivoi vs Heliovaara 4-6, 7-6(5), 6-7(2), 6-3, 7-5 si Romania – Finlanda 3-2

Dupa portia de ridicari pe bratele coechipierilor, Victor are acelasi tratament si din partea spectatorilor care il arunca spre tavanul salii, spre neuitare!

Nu pot sa inchei fara sa remarc contributia la victorie dar si atitudinea din final a lui Ciprian Porumb care se dovedeste un om echlibrat si iata, purtator de noroc.

Dedic aceste randuri fostei noastre jucatoare Aura Wagner, care domiciliind in Germania a suferit alaturi de o retea de socializare prin care primea informatiile mele legate de desfasurarea meciului. Cu asa sustinatori nici nu este de mirare ca atatea energii pozitive i-au condus pe romani la victorie.