Victor Hanescu a intrat in turul 3 la Stuttgart

haneDoua frumoase victorii pentru Victor in turneul german si zau ca avea nevoie acuta de ele.Tinand cont ca anul trecut pe vremea asta Victor era angrenat cu deosebit succes in turneele Challenger, in care a adunat punctele necesare reintrarii in prima suta de jucatori, acele puncte trebuiesc aparate si dupa cum se vede, vara ii prieste.

Incepand cu Timisoara unde a castigat si a fost rasplatit cu 80 de puncte, apoi in Belgia la Bercuit cu 48 de puncte, a urmat Cardenons cu 48, Brasov cu 15, Banja Luka cu 100 si Szczecin cu 125, iata ca pana in mijlocul lui septembrie Victor trebuie sa joace la un bun nivel pentru a se mentine in jurul locurilor 50-60.

Acum la Stuttgart, cele doua victorii cu Tursunov (3-6, 6-3, 7-6(7), si astazi cu Belluci i-au adus “doar” 45 de puncte si vrand- nevrand va aluneca in clasament.O eventuala victorie in sferturi la invingatorul dintre Benoit Paire si Nikolai Davidenko ar asigura o stabilitate, dar meciul se anunta dificil, indiferent cu cine ar juca.

Astazi Victor a trecut cu multa sigurant de brazilianul Thomaz Belluci, ocupantul locului 56, jucator care este in stare de victorii surprinzatoare, dar care de ceva vreme nu mai confirma rezultatele de anul trecut.Cheia succesului a fost serviciul, mai ales primul , cu care a facut puncte cu peste 70% din servicii

In primul set Victor a ajuns sa ia conducerea  cu 5-0 cand brazilianul a facut un ghem, apoi a inchis setul cu 6-1.In cel de al doilea , cei doi si-au castigat fiecare serviciul pana la 4-4 cand Victor a reusit break-ul si apoi a mai luat si ghemul sau pentru set deci  6-4.

Cum spuneam, pretioasa victorie pentru Victor si sa speram ca forma sa sportiva cat si rezultatele bune se vor tine de el macar si pana la toamna.

In turneul de dublu Florin Mergea si Lukas Rosol au pierdut in sferturi de finala cu 4-6, 6-3, 7-10 cu Brown si Hanley  si au ratat semifinala, dar acum putem spune ca Mergea este deja un obisnuit al turneelor ATP si asta nu poate decat sa ne bucure in persepectiva meciurilor de Cupa Davis de la toamna