Victor Hanescu victorios si in turul al doilea

victorAnticipam ca Victor are sanse reale in meciul cu Tursunov si chiar ne bucuram ca rusul l-a batut in primul tur pe favoritul 22 ucraineanul Dolgopolov.Calificare sa in turul al treilea este deosebit de meritorie si daca va trece si de germanul Philip Kolschreiber se va afla fata in fata cu Novak Djokovic. Victor ar merita sa joace acest meci , iar noi l-am putea vedea live.

Tursunov , aflat acum pe locul 60 este suficient de valoros ca sa faca victorii la jucatori mult mai bine clasati decat el, si asta pentru ca este puternic, si cunoaste toate tainele tenisului.

Meciul dintre Victor si Tursunov avea darul sa aduca 90 de puncte invingatorului si in ATP acestea sunt destul de multe, asa ca miza era importanta.

Rusul serveste primul isi face ghemul si apoi conduce cu 2-1, 3-2 dar Victor egaleaza de fiecare data.In ghemul  7, atat de clamat ca decisiv pentru castigarea setului Hanescu a facut break-ul destul de autoritar conducand mereu in ghem. Si-a pastrat cumpatul si distanta s-a dublat, Victor conducand cu 5-3 si facand setul cu 6-4.In setul urmator lucrurile au stat la fel, si tot la 3-3 Victor se impune pe serviciul adversarului dar in alta maniera ca in primul set, fiind conduc cu 40-0 si refacand pas cu pas, egaland si apoi luand avans.Din pacate el nu a mai reusit sa-si adjudece ghemul propriu si rusul a facut rebreak, egalitatea persistand pana la 6-6. Dupa primele puncte din tiebreak, la 3-1 pentru Victor, Tursunov a abandonat, noi nu cunoastem motivul, lasand romanului cale libera spre turul al treilea.

Germanul Kolschreiber a avut tur liber fiindca a trecut mai departe fara ca taivanezul Lu sa se prezinte la tren, asa ca el este mai proaspat.Meciul dintre ei are ca bonus o intalnire cu Nole Djokovic , cu care nu te intalnesti in fiecare zi si chiar daca se stie ca sarbul este favorit in orice meci,  totusi sarbatoarea unei astfel de intlniri este dorita.Djokovic are si el un meci greu, fiindca invingatorul sau de la Madrid, bulgarul Dimitrov va incerca sa repete teribila isprava.