Victorie cu Errani, dar cu destule semne de ingrijorare

659810-halep-benciciPentru neutrii din sala de la Stuttgart, meciul din sferturile de finala ale Porsche Grand Prix dintre Simona Halep si Sara Errani a fost unul placut, spectaculos prin desfasurarea scorului, dar pentru fanii celor doua jucatoare a fost unul de serioase emotii si mai ales de ingrijorari. Despre cele italiene nu vorbim fiindca nu ne intereseaza, dar despre cele nascute din jocul romancei chiar ca avem la ce ne gandi. Simona a facut cel mai slab meci al carierei in ghemurile in care a servit, dar in fata nu a stat Muguruza, sau Maria sau Makarova ca sa nu mai spun Serena, care ar fi profitat la maximum de modul moale in care a servit, usor previzibil si uneori chiar in mana. Asa se explica puzderia de breakuri (7 la numar) pe care le-a facut italianca, cea care nu are lovitura decisiva, dar se poate impune pe serviciul adversarei daca il are de atacat, ne fiind obligata sa alerge si sa loveasca in plin efort. Ea a returnat incredibil de eficient, provocand o multime de greseli ale Simonei, dar jucatoarea noastra nu s-a prea panicat fiindca stia si ea ca serviciul adversarei este formal si poate sa-l atace oricand. A rezultat un meci pe contre, cu 16 breakuri din 20 de ghemuri, un numar imens pentru jucatoarea 3 si cea de pe 15.

Simona a facut un meci plin de controverse cu lovituri exceptionale, dar si cu destule indecizii, pe care l-a castigat fiindca stia ca nu-l poate pierde, dar urmatoarea adversara greseste rar si contraataca frecvent. Caroline Wozniacki care s-a distrat cu Carla Navarro, este in mare forma si trebuie jucat cu ea la modul complet, cu servicii sigure si mult mai multa rabdare. Sara Errani vazand ca Simo se precipita si face cadouri a prins curaj si s-a agatat de orice minge, desi sustinea ca este foarte obosita. Ea nu a precupetit efortul de a alerga teribil si a lupat exemplar. Totusi diferenta de valoare era evidenta, doar ca Simona a jucat, dar s-a si jucat si astfel meciul s-a intins pe 81 de minute. In mod normal, scorul ar fi trebuit sa fie drastic, dar numai daca Simona s-ar fi apropiat de valoarea ei macar si medie, fiindca a gresit de pe ambele parti ale terenului si precipitarea a fost astazi o frana in joc. Sporadic a mers reverul, la fel si dreapta, si rare au fost punctele complete cu lovituri perfecte in serie

Simona face break imediat si conduce cu 2-0, dupa care urmeaza 9 breakuri la rand si setul se castiga cu 6-4, datorita unicului ghem castigat …clasic .Asadar totul a fost pe dos si nici setul doi nu a prea facut exceptie. Brekul din primul ghem facut de italianca parea sa continue regula, Simona o respecta si in fine castiga pe propriul serviciu, 2-1. Urmeaza 2-2, dar Sara face din nou break , dar Simo o imita, conduce cu 4-3, mai face unul 5-3, Sara nu se lasa, 4-5 si in fine Simona reuseste inca un break la a 4-a minge de meci. Victoria e victorie, dar jocul nu a satisfacut si trebuie sa dea de gandit. Simo trebuie sa se departeze de Maria cat mai mult…