Victorie deosebit de imbucuratoare pentru Irina si Monica

fed-cup-begu-niculescu-1Iesite din concurs in turul al doilea, Monica Niculescu si Irina Begu s-au alaturat si joaca impreuna in proba de dublu de la Wuhan. A fost surprinzatoare aceasta decizie a fetelor, fiindca in ultima vreme au jucat cu oricine numai impreuna nu.De la Roma din primavara, cand au fost invinse in turul doi de liderele mondiale, Irina si Monica nu au mai jucat impreuna.Irina a facut de multe ori cuplu cu Lara Arruabarrena si Raluca Olaru, dar acum au refacut cuplul nostru cel mai bun, si spun asta in perspectiva unui meci de Fed Cup in care Cehia va etala un cuplu formidabil, Lucie Hradecka si Andreea Hlavackova.

Exact cu acest doua adversare s-au confruntat Irina si Monica in semifinala si spre lauda lor au castigat. Chiar daca intrarea in finala marelui turneu aduce puncte multe si bani, ascendentul moral castigat acum le poate da incredere ca la meciul de la Cluj, ele ar putea aduce un punct de aur echipei Romaniei, la fel ca in meciul cu Spania

Dupa ce au invins in primul tur perechea chineza Yi Fan Xu si Saisai Zheng cu scorul de 5-7, 7-6(3), 10-8, fetele noastre au repurtat o victorie excelenta in fata cuplului Katarina Srebotnik si Caroline Garcia si inca la un scor net, 6-2, 6-2.A venit si programarea din sferturi cu spaniolele Carla Suarez Navaro si Garbine Muguruza, care insa nu s-au prezentat,  probabil datorita unei indispozitii a Carlei.In semifinala cum spuneam, a aparut un examen mai tare decat acela in fata slovenei Srebotnik, cu alte foste lidere mondiale, cehoaicele Hradecka si Hlavackova. A fost un meci cu multe rasturnari de scor, care desigur ca a placut asistentei, dar pentru noi a avut si conotatia viitorului meci din Fed Cup, cuplul castigator devenind favorit in meciul de la Cluj.

Dupa un set controlat de fetele noastre si castigat cu 6-4, a urmat un set inexplicabil de slab, pierdut cu 1-6.Prima parte a supertiebreakului nu prevestea nimic bun, cehoiaicele conducand pana la 6-6. De aici, venind de la 4-6, Irina si Moni au facut 9-6, avand 3 mingi de meci.Pe ultima au concretizat-o si finala este certa. Premiul a devenit minunat, o intalnire cu liderele mondiale Hingis si Mirza, cele care anul acesta au castigat aproape toate turneele.Cu cele 585 puncte castigate deja, Irina va face un salt de vreo 14-15 locuri, iar Moni de cca 17 locuri, devenind chiar favorite la calificarea la Olimpiada, bineinteles daca vor mai juca impreuna.