Victorie dificila cu talentata americanca Coco Gauff

Oricand un meci cu Cori-Coco Gauff este dificil, tanara jucatoare avand lovituri explozive, deplasare buna, servicii la fel si multa dorinta de afirmare. A fost un meci special fiindca antrenorul Simonei, grecul Mouratoglou care a antrenat-o pe Coco in anii copilariei ei, a sosit la Toronto si a pregatit-o pe campioana noastra. Cele 3 meciuri anterioare au fost castigate de Simo si adversara avea un stres in plus, stiind cam ce o asteapta.

Coco este prima la serviciu si l-a pierdut pentru ca n-a prea servit cu primul si Simo a profitat. Dupa un rebreak, americanca a servit mult mai bine si a condus cu 2-1. Simona egaleaza si face un alt break dupa un ghem lung si disputat. Chiar daca Gauff forteaza egalarea Simona pastreaza avantajul si setul se incheie cu 6-4, ultimul punct fiind asa cum ne-a obisnuit, un as.

Setul al doilea parea sa mearga in directia dorita fiindca Simo conduce repede cu 3-0. Dupa 4-1, Simona nu se desprinde decisiv desi servea si se trezeste egalata la 5, adversara devenind mai curajoasa, atacand si la fileu si nu mai era de gluma. Simo rateaza o prima oportunitate de a inchide setul si meciul, dar se calmeaza, reuseste un break si pentru a doua oara servea pentru meci, dar si acum  se blocheaza si da prilejul adversarei sa spere intr-un tiebreak.

Nu a fost sa fie pentru Coco, fiindca Simona imperiala, castiga ghemul decisiv cu 7-2 si meciul.

Halep- Gauff 6-4, 7-5. Ce am putea spune din punct de vedere statistic? A fost scorul de 84-77 la punctaj general, 42-37 la servicii si 42-40 la retur, fapt ce arata cat de echilibrate au fost ghemurile.

Ceeace ce nu a placut au fost dublele greseli ale Simonei care in cele 109 de minute a facut nu mai putin de 8… Trebuie eliminate fiindca la orizont apare Jessica Pegula…