Victorie facila in primul tur de la Wimbledon

Fanii Simonei erau curioasi sa vada daca va putea repeta formidabila prestatie din meciul cu Amanda Anisimova din turneul anterior. Desigur, primul ei meci la Londra dupa fantasticul succes din 2019 era asteptat de specialistii si iubitorii tenisului din lumea intreaga, cu atat mai mult cu cat cehoaica Karolina Muchova era o “nuca” tare si trebuia “desfacuta”. Adversara avea putine meciuri in acest an, trecand si ea printr-o perioada dominata de accidentari, dar aflata in stare buna de sanatate putea produce surprize.

Muchova incepe prin a lua ghemul inaugural, Simona face la fel dar isi adjudeca si primul break, dar si urmatorul ei ghem in care a servit foarte bine. S-a ajuns la 4-2 si 5-3, printr-un ghem la zero, care a prevestit breakul de final de set, castigat deci cu 6-3. Am vazut un rever in cros de toata frumusetea, contre pied de efect care dennota mai ales luciditatea romancei.

Setul al doilea a fost si mai scurt, Simona distantandu-se la 3-1cu break, apoi la 4-1 si 5-2, inchizand setul si meciul cu un nou break, chiar la zero. Au fost 4 astfel de ghemuri albe, care au demonstrat superioritatea jucatoarei noastre. A reusit 4 breakuri, a adunat 23 de puncte mai mult decat adversara, din care 16 au fost lovituri decisive. Simona a avut mai mult curaj ca altadata, poate si pentru ca a simtit ca Muchova nu loveste puternic si a venit la fileu de 11 ori, reusind 6 puncte…

Meciul urmator va fi cu belgianca Kirsten Flipkens, care o va ataca pe Simo la fileu la fel de mult, fiind o buna dublista, dar nu cred ca va reusi sa adune mai mult decat 5 ghemuri, care se pare ca devin o specialitate a casei noastre…