Victorie formidabila si Simona Halep e in turul IV la US

Un meci cu o incarcatura emotionala puternica, o revansa pe care adversara Simonei dorea sa o reuseasca, aproape 2 ore si jumatate de tenis adevarat, un prim set absolut fabulos si un final autoritar pentru campioana romana. Daca acum 1 an si jumatate Simona s-a “ intrebuintat” serios pentru a trece de cazaha din Moscova Elena Rybakina, astazi dramatismul a fost si mai mare, consumul fizic si nervos a fost total. Putem spune sa suntem favorizati de soarta sa avem o campioana extraordinara, contemporana cu noi.

Sa nu ne ferim de vorbe mari, Simona a fost exceptionala (venind dupa o pauza lunga), chiar daca pe parcursul meciului a avut si cateva episoade mai sterse, chiar apatice, dar puterea ei de concentrare a fost suficinta pentru e reveni in joc mai puternica, mai determinata…Adversara ei, o fata de 184cm, de 22 ani, a tras de ea cat a putut, si chiar peste poate, dar nu a reusit sa castiige in fata unei jucatoare de un nivel extraordinar. Elena Rybakina este acum pe locul 16, cel mai bun din cariera si este de luni bune in top 20, si sunt sigur ca un loc in top 10 ii este mai potrivit…A fost una dintre cele mai tari perechi de favorite care s-au confruntat, dar asta e o alta poveste si voi reveni cu consideratiile mele…

Pentru Simo victoria era necesara pentru a se inscrie pe drumul catre top 10, pentru a reveni acolo unde a stat 373 de saptamani consecutive, coborand datorita a doua accidente destul de grave, care au privat-o de meciuri, de a-si apara punctele castigate la Roland Garros si Wimbledon dar si de a fi prezenta la Tokyo.

In primul set, Simona a inceput sovaielnic, a fost condusa cu 3-0, dar a reusit o secventa de 3 ghemuri care au condus-o  catre egalare. Incet-incet, Simo intra in meci si egaleaza, dupa 3 ghemuri jucate ca la carte, apoi gresete mai mult si se vede condusa cu 5-3. Ce a urmat? O secventa de 4 ghemuri facute, preluand conducerea dar fara sa poate inchide setul. In aceasta perioada Rybakina s-a aratat prea puternica, silind-o pe Simo sa greasca mult (in tot setul au fost nu mai putin de 17 auturi si 10 mingi in fileu), dar ea a reusit sa-si revina, sa aibe 6-5, dar culmea, si-a pierdut la zero ghemul care trebuia sa fie ultimul.

S-a intrat in tiebreak cand Simoa a condus cu 6-2, adica a avut 4 mingi de set, dar nu a reusit sa termine si nici la 7-6, nici la 8-7, fiind aobligata sa apere 4 mingi de set ale Elenei pana sa termine setul la a 7-a minge de avantaj! Credeam ca acest succes, chiar partial va avea darul sa o calmeze si sa-i dea linistea necesara pentru a reusi un set scurt, dar s-a trezit din nou condusa, pierzandu-si de doua ori pe serviciul. Din pacate nu s-a intamplat asa, a fost din nou condusa cu 3-0, dar asa cum o stim, a luptat din greu si a castigat si ea o alta secventa de 4 ghemuri, dar la 4-4 si-a pierdut din nou ghemul si apoi setul. Rybakina a cerut si ajutorul terapeutului si a legat greu jocul, dar pana la urma a egalat la seturi si totul a fost luat de la inceput.

Decisivul a incepu cum altfel cu un ghem pierdut la serviciu, dar apoi a fost perioada in care Halep a aratat ca o adevarata supercampioana, castigand 4 ghemuri la rand. Rybakina revine cu un ghem la zero, servind fantastic (a dat pana la final 14 asi) a redus la 2-4, 3-5, dar s-a inclinat, fiindca Simona a inchis meciul in stil mare, adica cu un ghem la zero.

Am asistat la puncte formidabile, pe care le-am savurat deopotriva, recunoscand-o pe Simona in multe ocazii in care a reusit lovituri “ametitoare” si pentru Elena dar si pentru public, care s-a arata incantat. Punctele facute dupa aparari incredibile, in care a preluat controlul si a uimit apoi pe toata lumea, ne-au incantat extraordinar si ne-au facut sa acceptam ca forma fizica este din nou la locul ei, taria de caracter este din nou la cote inalte si sperantele de o viitoare victorie sunt intacte, char daca in fata ei va veni Svitolina sauKasatkina.

Multumim Simona, succes mai departe!

P.S.La interviul de la final, Simona a admis ca a fost un meci incredibil, admitand ca stia ca va fi greu, si ca doar calmul o poate duce la victorie. Ea a mai declarat ca e departe de  cel mai bun nivel al sau, si ca acum nu mai sunt meciuri usoare…