Victorie grea, joc neconvingator, si greul abia incepe…

Asteptam mult mai mult de la meciul Simonei din primul tur de la Wimbledon.Inca de la debutul Wimbledonului Simona a avut parte de o adversara care a jucat peste nivelul clasamentului sau (loc 36) si doar experienta ei a facut sa nu se intre in setul decisiv, fiindca bielorusa Aliaksandra Sasnovich a condus cu 5-2 in setul doi si juca bine. Ar fi fost de nedorit un al treilea set, fiindca Simona a avut o cazatura care se arata destul de neplacuta, ea masandu-si permenent piciorul stang de la glezna si pana deasupra genunchiului. O prelungire a meciului putea sa fie periculoasa si de buna seama asta a inteles si ea.

Daca inceputul a fost bun, conducand cu 2-0, pe fondul emotiilor bielorusei, pe masura ce timpul trecea, aceasta a inteles ca nu poate pati aproape nimic din partea Simonei care juca la fel ca si pe zgura, adica pe centru, la mana, si spera sa adune puncte din greselile adversarei. Incet-incet am vazut ca echilibrul la propriu al Simonei era destul de precar, ea nu putea aluneca si nu ajungea la mingile trimise plasat, expunandu-se mereu. Spre derapta era mereu in intarziere si gresea permenent. Au fost greseli din toate partile si meciul s-a echilibrat, mai ales ca adversara a devenit extrem de agresiva, in special cu forehandul in cros adanc. Simona isi facea greu ghemurile si ne-am temut de un break advers. Nici retururile nu au functionat, nici serviciile nu au fost prea periculoase, a ratat doua mingi de set ba a mai si aparat un punct de break al adversarei, mai bine zis aceasta a ratat incredibil egalarea la 5, apoi a cazut, dar a castigat setul cu 6-4 cu ajutorul fileului si al unei mingi pe linie…A urmat un time-out medical cu emotii…

Setul al doilea ne arata pe Aliaksandra cu joc mai bun, fara prea multe greseli, desprinzandu-se la 5-2, dupa ce a facut si 2 ghemuri la zero.Setul parea compromis, cand Simona si-a dat seama ca trebuie sa castige in doua seturi si a fortat, a reusit doua breakuri si un ghem la zero, egaland la 5, apoi desprinzandu-se cu joc la nivelul de sus al prestatie ei de astazi.

Nu a inteles ca pe iarba nu se poate juca la asteptare, nu a ascultat nici de sfatul Martinei Navratilova, si ne intrebam daca poate sa o faca sau doar se nimereste?

Turul al doilea programeaza un meci cu Mihaela Buzarnescu, care a aratat astazi cum trebuie jucat pe iarba, iar daca doreste sa avanseze pe tablou, Simona va trebui sa joace mult mai bine decat a facut-o astazi.