Victorie pentru Simona la Citi, dar cu prea multe greseli

Turul al doilea de la Citi ne-a prilejuit vizionarea unui meci pe care am vrea sa-l uitam curand, lucru pe care ar trebui sa-l faca si Simona, evident dupa o analiza temeinica. Sa faci 37 de erori nefortate in 27 de ghemuri mi se pare inacceptabil pentru o jucatoare care doreste sa ajunga in varful erarhiei. Jocul adversarei, columbianca Mariana Duque Marino nu a incomodat-o deloc si totusi Simona s-a intrecut in greseli din toate partile terenului, la serviciu si la finalizare.Sa acordam circumstante atenuante fiindca a fost foarte cald, 46 grade la sol, fapt care le-a afectat pe amandoua jucatoarele, care la un momemnd dat pareau epuizate. Sigur ca ar putea sa mai existe si motivul luarii in usor a meciului cu o adversara dincolo de prima suta, care nu are arme deosebite de atac, care joaca previzibil. Mariana a servit binisor, a lovit cu slice-ul din rever (atunci cand nu a gresit direct) si a creeat destule probleme.Ea a luptat  stiind ca nu are ce pierde, a acceptat puzderia de cadouri din partea romancei si asa a rezultat un meci strans, de 2 ore, de care Simona ar fi trebuit sa se lipseasca. Urmeaza o confruntare infinit mai grea cu stangacea Makarova cu care nu poti juca oricum, fiindca e rutinata, puternica si revenita in forma.

Simona pierde setul inaugural (!?) cu 3-6, dupa un joc ingrijorator de slab, cedand si un break rapid, cu retururi foarte largi, mingi zvarlite si imprecizie la finalizare.Parea ca este cu gandul in alta parte, crezand ca victoria vine de la sine…Abea la 0-3 a reusit sa faca un prim ghem dar a continuat jocul slab si nu mai mira pe nimeni ca mingile ei loveau burta fileului. A urmat un prim ghem bun, mai ales datorita primului serviciu, dar breakul nu a venit si s-a facut 2-5.In ghemul 8 Simona salveaza o minge de set, dupa ce facuse dubla gresela si speram la strangerea scorului in ultima ocazie posibila. Nu a reusit sa-si revina cat de cat si a pierdut ghemul si scorul a devenit 3-6.

Scor neverosimil dar perfect normal dupa aspectul jocului, in fata unei jucatoare care nu a reusit nimic special, care s-a hranit din greselile adverse, chiar daca ea a gresit mai mereu cu reverul…Din pacate am observat la Simona o lovitura care nu-i era caracteristica pana acum: forehandul liftat prea puternic, care parasea terenul

Am ramas uimit cand Cahill i-a recomandat sa joace ca pe zgura, cu lift, tocmai cu lovitura care permanent era gresita fiind nererminata…Desigur ca antrebnorul columbiencei i-a recomandat elevei sale sa joace la fel si in continuare, doar facuse 30 de puncte, cu 8 mai multe decat Simona.

Setul al doilea a fost parca in oglinda, Simona s-a dus rapid la 4-1, chiar la 5-1, dar urmeaza pierderea a 3 ghemuri la rand, pacatuind la deplasare, gresind mereu la slice-ul advers?, dar caldura devenind greu de suportat. Daca Mariana care cere ajutor medical ar fi reusit egalarea la 5, lucrurile puteau lua o intorsatura periculoasa. A urmat ghemul 10, cu columbianca la serviciu, ghem castigat de Simona dupa 4 greseli ale adversarei…Asadar set egal dupa 3-6, 6-4 si a urmat un decisiv pe care nu-l anticipa nimeni, caldura facand parte din joc. Cahill i-a spus ca ea arata mai bine decat Mariana si ca trebuie sa o alerge.

Decisivul incepe bine cu un ghem cu serviciul si un break si tocmai cand avea sansa unui 3-0 pierde ghemul propriu dela 40-15, dar cu columbianca horatata sa atace la fileu, incercand si ea sa scurteze punctele.I-a reusit, a egalat la 2. A urmat un ghem as zice decisivin care Mariana a gresit grav un voleu cand Simona era batuta, punct cu mare greutate psihologica. A urmat breakul Simonei, a mai urmat o spaima teribila cand piciorul drept al Simonei s-a intepenit s-a dezechilibrat, dar s-a aratat fara gravitate. Pasul gresit s-a facut pe fondul oboselii, cand comenzile centrale se dau cu lentoare.A fost semnul ca un astfel de meci trebuia terminat rapid, fara astfel de riscuri. Desi Simona a parut si ea epuizata, stand cu capul plecat pe banca ei, ea reuseste u ghem bun cu un punct spectaculos cu doua voleuri si in fine cu un forehand cros decisiv.

Asadar Halep-Marino 3-6, 6-4, 6-2 meci in acre a lasat 5 breakuri fiindca serviciile nu au functioant, la fel ca si in meciul de debut.In sferturi vine Makarova o jucatoare de top care stie de toate, si mai este si stangace…Va fi greu dar speram sa se joace pe inserat, pe o temperatura acceptabila.

A fost un meci care trebuie uitat rapid, dar din pacate vazut de o lume intreaga si la un moment dat nu se stia cine pe ce loc se afla…