Victorie pretioasa pe masura efortului depus…

Meciul din sferturile de la Melbourne Sommer set 1 dintre Simona Halep si sarbo-elvetianca Victoria Golubic a fost o mostra de tenis spectacol, cu rasturnari de scor, cu faze foarte frumoase, cu suspense pana la ultima minge, incheiat cu victoria campioanei noastre , dupa 2 ore si jumatate de joc echilibrat.

Spuneam ca elvetianca a cedat greu acum doi ani in Fed Cup, dar nu inainte de a-i lua set Simonei, impresionand si acum cu reverul sau cu o mana care nu doar este elegant ci si eficient.Ea poate dirija usor cu el, trimitand mingile unde doreste dar mai ales se poate apara de loviturile in cros adanc spre exterior, fiindca mana ei poate ajunge oricat de plasate ar fi, raspunzand cu slice-uri

Simona nu a facut un meci grozav, gresind destul, dar are meritul ca nu s-a descurajat si a luptat pana la ultimul punct. De altfel, la final a recunoscut:“m-am luptat cu mine insami si nu am crezut ca pot castiga, Victoria a jucat uimitor iar la mine nimic nu a functionat astazi, dar cand vrei sa castigi nu trebuie sa renunti”. Miza era atingerea punctajului necesar urcarii pe locul 16, dar mai ales ca are nevoie de multe puncte acum si in turneul urmator, pentru a putea compensa la Adelaide sau Sydney cele 430 puncte pe care le-a castigat anul trecut la Australian Open. Cum in zona ei de clasament, pe doar cateva sute de puncte stau 7-8 jucatoare, fiecare meci castigat e decisiv.

Halep-Golubic 6-2, 5-7, 6-4 si se vede cat de  echilibrat a fost meciul.Simo a reusit sa faca 118 puncte iar Victoria 103 si trebuie aratat ca seturile 2 si 3 au necesitat cate o ora de joc si chiar mai mult.Vazand inainte partida Irinei Begu am fost uimit de numarul de duble greseli ale romancei (motivul principal pentru care a pierdut cu Anisimova), dar nici prin cap nu mi-a trecut ca Simona va putea face 11 astfel de erori…Simona a recunoscut ca”serviciul meu a fost foarte prost”, asa ca tot retururile au “scos-o la lumina”.E drept ca a reusit 9 breakuri din 18 sanse fata de doar 7 din 22 de oportunitati, fapt ce a conferit o placere tribunelor dar nervi destui pentru Simo si pentru noi.Ea a condus cu set si break pana la 4-2, dar s-a vazut egalata, iar in decisiv la 4-3 pentru adversara a salvat 4 mingi de break, sinonime cu mingi de meci. Ne-a placut implicarea, deplasarea si cateva mingi uluitoare, marca Halep prin care a pasat din alergare, lasand toata lumea cu gura cascata.

In semifinala vine o chinezoaica de 18 ani, Qinwen Wang si poate urca pe 15!