Victorie superba, demna de cea de a 100-a de mare slem…

A fost 3-6, 6-1, 6-4 in meciul diuntre Halep si Swiatek. Era la mijloc si o revansa de luat, si sansa de a juca impotriva Serenei, dar mai ales sa vedem cat este de competitiva campioana noastra. Cele 3 seturi exprima fidel cum s-au desfasurat ostilitatile. In primul set, Simona a ales o tactica ce s-a dovedit de multe ori nepotrivita: lovituri pe mijlocul terenului, vezi Doamne ca sa nu dea ocazia ca adversara sa deschida terenul, doar ca Iga, supla cum e, plasa cu usurinta mingile pe margini, facand o mica eschiva sau pur si simplu profitand violent de cele care-i venau mai moi sau la mana. Setul a parut usor pentru poloneza si greu pentru Simo care a alergat foarte mult si nu intotdeauna cu folos. In continuare am vazut o alta jucatoare, care a inceput sa loveasca plasat, a fugarit-o pe adversara si aceasta a gresit mult si cu folos pentru Simo. Scorul de 6-1 a fost fara drept de apel, si nimic nu  ni se arata ca Iga a inteles ce s-a schimbat. In setul al treilea Simona a condus cu 2-0, continuand sa joace inteligent si corect, si chiar daca a fost egalata la 2 s-a distantat la 4-2, 5-3 si a inchis meciul cu 6-4. Minunat!

Am vazut de ce Iga a castigat anul trcut la Roland Garros (Poland Garros cum au titrat connationalii sai), ne-a aratat si acum o mostra de joc agresiv si surprinzator de puternic, inteligent, cu loviturile contre pied, cu scurte dar si servicii bine plasate. Din nefericire pentru ea, a dat peste Simona care a “preluat-o “ si nu a mai scapat-o din mana. Poloneza a reusit doar 2 breakuri din 4 sanse, fata de cele 4 din 10 ocazii ale Simonei, care a demonstrat si pe aceasta sectiune de meci ca a fost superioara. Ea a castigat 38 de puncte la retur fata de doar 22. Simona a servit foarte bine (inclusiv 3 asi), a reusit 7 puncte din 11 sanse la fileu(!), si degeaba Iga a facut voleu dupa voleu de 19 ori pentru ca a si fost pasata de 12 ori…

Pe masura ce trecea timpul, cota Simonei de a castiga crestea mereu si cred ca acum dupa meci, nu mai e nimic de demonstrat: Simona a fost mai buna astazi!

A fost cea de 100-a victorie de mare slem a Simonei (acum 23-9 la AO), dar cea care ar putea urma face cat toate la un loc: la orizont a aparut Serena…Va fi un sfert de finala extraordinar si Simo trebuie sa repete jocul din ultimele doua seturi si sa-si ia revansa dupa infrangerea de acum 2 ani, cand a pierdut decisivul …