Sa nu ne suparam pe Moni…

m o n i c aCand ai 3 mingi de set in fata Agai Radwanska se cheama ca esti jucatoare de top, ca ai capacitatea sa joci de la egal cu aceasta magiciana poloneza, si chiar daca aceasta a salvat doua din acele mingi si tu ai ratat-o pe a treia, chiar ca trebuie sa vedem parte plina a paharului.Monica Niculescu este la apogeul carierei, este capabila de ispravi teribile, si cine stie daca lua acel set doi ce se mai intampla in continuare…

Dupa un prim set slabut, inc heiat cu 1-6, in care poloneza a facut cam ce a vrut, iar Monica se complica sa loveasca si mai nefiresc decat o face de obicei, trezita la realitate de catre antrenorul Calin Ciorbagiu, ea a intrat in meci si a dominat setul al doilea pana la acel nefericit pasing, lovit pripit dar mai ales dezechilibrat, cand un simplu lob era suficient si castiga setul.A fost 5-7…

Spectacolul a fost asigurat de ambele jucatoare, poate cele mai imprevizibile din tur, capabile de solutii incredibile, de puncte formidabile.Monica si-a adus contributia din plin la miracolele din teren, iar comentatorul american a avut doar cuvinte de lauda. Dupa doar o ora de odihna, Moni a reintrat pe teren, facand alaturi de Simona Halep un joc scoala cu adversarele lor foarte galonate in jocul de dublu.Fetelenoastre au castigat cu 6-1, 6-3 in fata ucrainiencelor Bondarenko si Savchuk, scor grozav, si au patruns asa din joaca, in sferturile marelui turneu. Rezultatul?: Simona care nu avea clasament prinde un loc aproape de 300, iar Moni atinge top 20, ceeace in “aglomeratia” de vedete din acel tronson de clasament este extraordinar.

Pasiunea cu care joaca, cu bunele si cu mai putin bunele sale, face din Monica o woman show veritabila!