A fost Montreal , a fost 18!

Simona Halep venea la Montreal dupa ce s-a incununat la Paris cu primul ei titlu de mare slam dar si dupa un turneu londonez mai sarac, cu doar 2 victorii adunate. Nu s-a prezentat la Bucuresti fiind obosita si gandindu-se la turneele de pe hardul american unde avea de aparat 1005 puncte. Dupa ce a jucat 2 finale in Canada, una in 2015 la Toronto, ratata in fata Belindei Bencic cand a renuntat in setul decisiv fiind accidentata, dar si una castigata in 2016 la Montreal cand s-a impus in fata americancei Madison Keys, Simo avea de aparat semifinala de anul trecut.

Pornind de pe locul 1 in a 40 saptamana (exact cat a stat si Nastase in fruntea ATP), Simona s-a confruntat in meciul din turul 2 cu rusoaica Anastasya Pavlyucenkova, pe care o conducea cu 7-0 la general si meciul ar fi trebuit sa fie accesibil.Simo insa a castigat foarte greu primul set cu 7-6(9), l-a pierdut pe al doilea cu 4-6 si a castigat decisivul cu 7-5. Ea nu s-a regasit prea bine la serviciu si a depus eforturi destul de mari pentru a trece de acest prim meci, important pentru a dobandi si punctele care se acorda cand ai primul tur liber.

Culmea, meciul din turul 3 a fost mai simplu, si pentru ca Venus Williams a acuzat dureri la genunchi si s-a incheiat repede cu 6-2, 6-2, iar Simo a reusind acum sa stranga scorul la general 2-3, in fata celebrei adversare.

A urmat in semifinala inca un meci mai usor abordabil, cel cu Asghley Barty cu care nu mai jucase niciodata. Desigur ca Darren Cahill o cunostea perfect pe connationala sa, asa ca Simona a castigat rapid cu 6-4, 6-1.De aceasta data ea a servit bine, a avut un joc solid asa cum aprecia comentatorul englez si ne-a aratat ca prinde scurtele, ca reverul in lung de linie a inceput sa functioneza asa cum isi dorea, si s-a calificat in a 27-a finala a carierei.

Ultimul meci de la Montreal avea sa fie dificil fiindca Slaone Stephens stia ce o poate astepta si si-a luat masuri de a contracara jocul mai precis si mai elaborat al romancei.A fost un meci frumos, admirat de tribune fiindca scorul s-a derulat captivant.Dupa un debut bun al americancei, Simona se desprinde al 4-1, dar pe nesimtite slabeste ritmul si se vede condusa cu 5-4 si 6-5.

Tiebreakul care a urmat a fost si el in nota setului, Sloane a condus cu 5-1, dar Simo a reusit sa o prinda din urma si sa egaleze la 6, apoi doua greseli americane au inchis setul.Jucand cam prea relaxata in continuare, Simona cedeaz setul la 3, mai ales ca si-a cedat ghemul si Stephens a condus repede, 2-1 cu break, dupa care nici nu mai era interesant cine a servit, gresindu-se mai mult.

In setul decisiv Simona a jucat mult mai atenta, a facut breakul imediat la inceput, aratandu-ne si o tehnica perfecta la o scurta cu care a inchis ghemul al doilea. La scorul de 5-3 Simona a ratat sansa de a inchide meciul, dar in ghemul urmator in care a servit a avut 40-15 si a reusit un as excelent.

A fost istoria unui turneu bine jucat, care i-a adus Simonei al 18-lea titlu, a reparat scorul cu Venus, a luat un mare ascendent cu Sloane si anunta o frumoasa comportare la US Open.

In clasament Simona s-a distanta de daneza care o urmareste, punand intre ele 1926 de puncte si 2334 fata de Stephens.Chiar daca la Cincinnati Simona are de aparat 585 puncte iar Wozniacki doar 190, perspectiva e buna, Simo va incepe cea de a 41 saptamana in fotoliul de lidera WTA, si pe cea din perioada New Haven.In plus, Simona a mai reusit o performanta excelenta: este prima jucatoare calificata la Turneul de la Singapore, punctajul sau 6316  fiind matematic asigurator! Minunat!