Gauff a dat o replica mai puternica decat Badosa, dar…

La 18 ani recent impliniti, americanca Coco Gauff este deja o jucatoare de temut. Ea a demonstrat astazi de ce era pe locul 16 si de ce le-a batut pe Schmiedlova si Putintseva la Madrid. Chiar daca avea un scor de 0-2 in fata Simonei si mai tinea minte esecul recent de la Indian Wells (3-6,4-6), ea a luptat cat au tinut-o puterile si a cedat cu 4-6, 4-6, chiar mai greu decat arata scorul. Am facut ultima afirmatie fiindca in setul al doilea a condus cu 3-0(!), e drept cu un singur break avans.Simona s-a concentrat ca sa nu riste un decisiv si a egalat la 4, dupa care castigand pe serviciul advers a servit pentru meci.O singura data in tot meciul si-a pierdut ghemul pe serviciu, fiindca si de data aceasta a evoluat bine mai ales cu primul, cu care si-a pus deseori adversara in situatia de a gresi sau de a se expune.

Meciul a durat o ora si 18 minute si doar setul al doilea a fost mai animat fiindca primul s-a jucat in ghemul 9 cand un breack a facut diferenta. Ca de atatea ori Simona a stralucit la retururi reusind sa faca 28 de puncte fata de doar 13 si de aici si scorul final de 67-49.

Coco Gauff a lovit chiar mai puternic decat Paula Badosa, dar mai plasat si agresivitatea ei mai ales in spatele serviciului a fost rasplatita. Finalul insa a gasit-o obosita si lipsa de prospetime a fost rapid observata si sanctionata de Simona, o jucatoare mult mai experimentata, si calita in intalniri  decise la mare lupta…

Simona a castigat astazi inca vreo169 K$, cu care si-a rotunjit castigurile din premii la 38802 k$ cu care trece de Sharapova in ierarhia all-time si se apropie de Venus Williams la doar 3,5 mil $.Chiar daca acum premiile sunt mai mari ca acum cateva zeci de ani, cele 23 de turnee castigate de Simona sunt “martore” la reusitele sale financiare.

Simona va urca 3 locuri pana pe 18 daca va trece de urmatoarea adversara tunisianca Ons Jabeursi sunt sigur ca nu va scapa ocazia…