Adunate de la Brisbane…

rafeter arenaAnul trecut in chiar primul meci de dublu, Horia Tecau si Jean Julien Rojer au fost invinsi de marele Federer si Mahut, un cuplu si valoros si cu nume impunatore.Sunt sigur ca baietii nostri au dorit acum sa urce cat mai mult pe tablou, pentru ca neavand puncte de aparat, fiecare meci insemna un plus. N-a fost sa fie fiindca Horia si Julien au pierdut din nou in primul tur, de data asta in fata englezului Jamie Murray si australianului Peers cu scorul de 3-6, 4-6.

Meciul pare castigat detasat de adversari numai ca lucrurile au stat diferit. La 3-3 in primul set, ai nostri au avut mingre de break, la acel punct la alegere, doar ca nu au reusit sa-l castige si imediat a veni breakul advers si setul s-a pierdut cu 3-6. In cel de al dolea adversarii au avut un ghem in fata si serveau pentru a se detasa.Acum am sperat ca Horia si Julien vor reusi sa reintre in meci avand doua mingi de break pentru un 4-4 care ar fi insemnat mult, mai ales ca ghemul lor care a urmat s-a castigat rapid. Nu au reusit nici de data asta si setul s-a …dus, cu 4-6. Am putea spune si nu cred ca gresim prea mult, ca mai ales punctele principale din fiecare set s-au pierdut si atunci nu a functionat prea bine jocul lor.

Anul trecut in periplul austral Horia si Julien au castigat un singur meci si au pierdut 3, intrandu-si in ritm abea la Zagreb, cand s-au si impus. Sa asteptam cu incredere Sydney …

Marius Copil are o comportare excelent si a castigat deja doua meciuri in calificari, ultimul cu 6-3, 7-6(3) contra lui Tim Smiczek, aflat pe locul 99.Meciul decisiv pentru a accede pe tabloul principal va fi cu turcul Marsel Ilhan, aflat acum pe 131, asa ca Marius are o sansa buna si ar puncta serios.

In turneul fetelor s-au scris cateva rezultate nescontate : Ajla Tomljanovic (63)- Jelena Jankovic(15) 7-6, 6-0; Kaia Kanepi (51)- Andrea Petkovic (13) 6-4, 5-7, 6-4 si Varvara Lepchenko-Sam Stosur 4-6, 6-4, 7-5, fapt ce dennota ca primele turnee pot produce surprize pana cand jocurile se aseaza, fruntasele isi regleaza loviturile si ierarhiile incep sa se respecte. Din pacate Alexandra Dulgheru nu a reusit sa se impuna in fata lui Saisai Zheng, una din evidentiatele anului trecut si s-a inclinat cu scorul de 5-7, 7-5, 1-6, dar s-a batut peste doua ore si jumatate.

Sa va mai spun ca sarboaica Ana Ivanovic a decis sa joace si dublu si are deja o victorie alaturi de Angie Kerber.