Alexandra Cadantu la prima victorie de grand slam

titiSunt sigur ca Simona Halep nu se va supara cum nici prietenii tenisului nu o vor face daca afirm ca victoria Alexandrei la Wimbledon ne-a bucurat mai mult decat cea atat de normala a  constantencei.

Alexandra nu a avut noroc nici de data asta la tragerea la sorti fiindca atunci cand trebuie sa joci cu favorita 28, indiferent cum o cheama, te astepti la un meci foarte greu si gandurile negre o iau inaintea unei analize reci, pertinente asupra ce se poate face, si cum trebuie jucat.

Invinsa mereu in primul tur, de data asta Alexandra a strans atata energie incat Tamira Paszek, eleva lui Andrei Pavel nu a facut fata, desi meciul trebuia sa fie strans. Partea interesanta este ca Alexandra are sanse reale de a mai urca un  tur fiindca adversara sa este cea mai varstnica jucatoare din circuit, japoneza Kimiko Date Krumm, care la 42 de ani traieste o a doua tinerete. Stau sa ma gandesc si afirm ca intr-un meci lung, de uzura, Alexandra are sansa ei. Ea stie sa stea in teren 3 ore, a facut-o de nenumarate ori si poate duce la bun sfarsit un meci maraton.

Primul set cu Tamira a inceput bine si dupa cateva ghemuri Alexandra a reusit break-ul si s-a dus la 4-2 simtindu-se atat de bine incat jocul mergea perfect. Tamira nu a reusit nici ghemul urmator sa-l castige si cu dublu break la activ romanca a castigat primul set cu 6-2. Sa recunosc ca m-am cam frecat la ochi sa pot intelege bine ce citesc, si nu setul castigat ma frapa, ci claritatea succesului.

In setul al doilea austriaca incepe in forta, conduce cu 2-0, dar numai cine nu o cunoaste bine pe Titi poate crede ca Tamira va scapa usor in castigatoare. Pana la 4, Alexandra egaleaza si chiar face un break si a servit pentru meci. Acum nu Tamira a fost prea tare ci emotiile au fost coplesitoare, fiindca Alexandra se si vedea invingatoare la Wimbledon, visul oricarei jucatoare tinere. Ea isi pierde ghemul si incertitudinea a planat din nou. Austriaca a servit la 5-5, dar romanca si-a revenit din scurta euforie a eventualului succes si  a mai facut un brea: 6-5 pentru Cadantu si servea pentru a doua oara pentru meci. Ghemul incepe greoi, 0-15, egaleaza dar vine 15-40 si cand sa ne pregatim de tiebreak, Alexandra joaca punct cu punct, egaleaza la 40, apoi face avantaj adica minge de meci si, intr-un strigat de suprema bucurie, face punctul izbavitor. Cadantu  vs.Paszek 6-2, 7-5. Superb!

Victoria este clara fiindca cifrele statistice ne-o arata:65-50 la total puncte, 5-2 la break-uri, puncte mai multe si cu serviciu si cu returul, si favorita 28 nu are nimic de… comentat. Bucuria celor de acasa este enorma si o vrem repetata!