Alexandra Cadantu porneste cu o victorie la Baku, dar…

cad cadaPrimul tur al unui turneu se dovedeste de multe ori foarte dificil, indiferent de adversar.Se poate spune ca la Baku  Alexandra  avut un meci greu, poate si l-a facurt ea greu, dar pana la urma lucrurile s-au asezat corect.Cum ar fi fost ca una din jucatoarele care s-a remarcat in ultima vreme sa piarda la Michaella Krajicek, olandeza  ce se afla dinclo de locul 400? Chiar daca Michaella a fost locul 30 acum vreo 5 ani, ea a lipsit mult din circuit si incearca sa revina, insa jocul ei inca nu este pus la punct, dar asta este treaba ei.Treaba Alexandrei era sa castige.

Victoria trebuie bine analizata, fiindca turul urmator cu siguranta va fi mai greu si Alexandra trebuie sa fie corecta si sa-si vada plusurile si minusurile. Cand te duci intr-o tara ce este cu cateva fusuri orare inaintea Romaniei si mai si joci dimineata, chiar in meciul de deschidere, te poti gandi ca va fi dificil ca toate reflexele sa fie bine “trezite” ( acasa abea daca faci ochi) si pentru asta trebuie luate masurile corecte. Se pare ca am dreptate din moment ce primul set s-a pierdut cam repede cu 2-6, jocul nelegandu-se si practic meciul a inceput din setul doi.Iata ca Alexandra reuseste break-ul in chiar primul ghem si apoi  pe inca unul distantandu-se repede la 4-0.Acum cu siguranta ca olandeza a ales sa-si conserve energia pentru setul decisiv si Alexandra putea cadea in capcana superioritatii.Nici nu s-a terminat bine setul castigat la zero si iata ca adversara s-a regasit si a facut doua ghemuri si servea.Aflata cu “cutitul la os” Titi a reusit sa reduca scorul si apoi sa alerge dupa egalare fiind condusa cu 3-1. Luptatoare cum o stim, Alexandra nu a mai lasat nici un ghem si a castigat 5 la rand, inchizand decisivul cu 6-3. A fost multa inconstanta, chiar daca in ultimul set  a facut 32 de puncte fata de doar 23 ale Michaellei, dar emotiile au fost destul de mari si cred ca ar fi trebuit evitate prin concentrare si mai buna intelegere a mersului meciului.

In turul doi Alexandra va avea ca adversara mai mult ca sigur pe Mandy Minella si daca ar trece de ea sunt sanse frumoase chiar de semifinala. Pana atunci impreuna cu spaniola Ines Ferrer Suarez  va juca si in proba de dublu, pentru a avea cat mai multe meciuri in picioare pe hard, in vederea circuitului american.