Alexandra Cadantu victorioasa la Budapesta, in cea mai draga saptamana a ei

alexandra cadantuVazand tragerea la sorti a turneului WTA de la Budapesta, ii dadeam mai multe sanse de izbanda Irinei Begu decat Alexandrei, si pana la urma lucrurile au stat pe dos.Cu doar cateva zeci de ore inainte de ziua sa de nastere, Alexandra si-a facut un cadou excelent, o victorie frumoasa in fata cehoaicei Magdalena Rybarikova, o jucatoare valoroasa si cu multa experienta in circuit.

Aflandu-se clasata pe cel mai bun loc al carierei, 74, Alexandra si-a luat rolul in serios, dovedind ca nu ocupa degeaba locul sau si constientiza ca asteptarile tuturor sunt de a castiga. Toate bune, a castigat, dar scorul autoritar cu care a facut-o ne conduce cu gandul ca Titi este deja una din fetele cu care nu prea vrei sa te intalnesti, fiind capabila de rezultate excelente

Alexandra incepe tare setul intai, si face break-ul la primul ghem pe serviciul adversarei, conducand rapid cu 3-0 si ducandu-se nestingherita spre ghemul care incheie setul: 6-2. A reusit un parcurs solid, cu 3 break-uri din 3 sanse, exasperandu-si adversara cu eficienta sa, cedand o singura data pe serviciul ei. Ea a punctat de 27 de ori fata de doar 15 puncte ale Magdalenei. Sincer sa fiu ma cam temeam de replica cehoaicai, dar ea a fost depasita si mai net, singurul sau ghem facandu-l cand a egalat la 1, dupa care doar Alexandra a modificat tabela: 6-1.

Minunata victorie, in urma careia Titi mai aduna 30 de puncte si are dreptul de a juca cu alta Alexandra, canadianca Wozniak, cea care a dispus de israelianca Shahar Peer cu 6-4, 6-3. Se pare ca ierarhiile sunt puternic zdruncinate…

Desigur ca maine Alexandra are zi libera si fiindca nu s-a inscris in proba de dublu, va putea sa se pregateasca bine pentru meciul dificil care va urma.