Alexandra Cadantu revine cu o victorie frumoasa

titi cadantu

Cine spune ca pentru un jurnalist este usor sa scrie in legatura cu o victorie a favoritilor, se inseala, mai ales cand meciul are 19 break-uri din 31 de ghemuri…

Desigur ca victoria era dorita, apoi sperata, uneori aproape compromisa, dar finalmente realizata, si de aceea complexitatea de sentimente care se nasc, dispar, reapar si apoi exulta este multiplicata atunci cand esti adapostit de fenomen.

Nu am mai scris de mult despre o victorie a Alexnandrei Cadantu, parca de la memorabila sa finala de la Monterrey, unde ea s-a redescoperit, unde s-a intrecut pe sine si a uimit lumea cu racheta. Sunt sigur ca nu i-a fost usor in acest interval de timp, dar culmea, a avansat in clasament, fiindca alte fete din jurul ei au prestat mai slab. Cu victoria de astazi, Alexandra si-a regasit spiritul luptator si credinta in victorie, a putut sa reziste energetic in fata unei adversare extrem de rutinate si care a trait si simtit multe in tenis.

In primul tur la Fes, Alexandra Cadantu- Alberta Brianti 5-7, 7-5, 6-1.

Personal m-am temut de acest meci fiindca cerebrala Albertina este oricand un adversar de temut, alunecos, imprevizibil, si doar varsta (32 de ani) o impiedica sa aibe un clasament mai inalt. Sa nu uitam ca anul trecut si-a adaugat in palmares un trofeu, chiar aici la Fes, cand o invingea pe Simona Halep. Anul acesta nu o va mai putea face…

Meciul incepe tumultuos, cu multe break-uri, dar ghemul 7 il castiga Titi, pe serviciul adversarei, promitandu-ne un prim set de partea noastra. Din nefericire, italianca stie ca cel mai bun moment sa te refaci este imediat ce ai pierdut un ghem al tau si se face din nou egal.Urmeaza alte doua break-uri si abea la 6-5 italianca se desprinde decisiv si castiga setul. Ce putem spune despre jocul Alexandrei? A fost dominata de nesiguranta la serviciu si de sansa irosita cand a fost egalata in loc sa faca 5-3.

Sincer sa fiu, speram intr-o reconsiderare a planului de lupta, fiindca daca se putea impinge meciul in decisiv, tineretea trebuie sa invinga, diferenta de peste 10 ani dintre adversare trebuia sa-si spuna cuvantul.Acest lucru il stia si Alberta, simtind energia Alexandrei si pasiunea din jocul ei.

Setul al doilea incepe perfect pentru noi, fiindca Titi face break, dar ne chinuie din nou, pierzandu-si si ea serviciul.

In paralel incepuse si meciul Irinei, care la randul ei isi pierdea cu usurinta serviciul si ganduri prapastioase au inceput sa ma munceasca, amintindu-mi si de scorurile nete cu care au pierdut Monica, Sorana si de chinurile Madalinei Gojnea de a-si castiga ghemurile proprii. Se intampla pe meridiane diferite, poate peste tot cu vanturi deranjante, dar carenta ramane si trebuie corectata cu sute ca sa nu spun mii de servicii la antrenament.

Revenind la Alexandra, stiam ca-si va da viata pe teren si pentru ca italianca a facaut 3-1, imi doream ca regula break-urilor sa continue, si asa a si fost.

Scorul a devenit 2-3, dar ce garantie puteam avea ca se va egala, din moment ce Aexandra urma la serviciu? Mizerabilul gand s-a adeverit si italianca face din nou ghemul fara sa-i pese ca Alexandra a servit. Acum chiar ca moralul se facuse mic, mititel, dar numai pentru cei care nu o cunosc pe dra.Cadantu. Dansa face 3 ghemuri la rand, din care doua servite de italianca si conduce cu 5-4, avand si mingile in mana! Nu stiu cum dar egalarea se produce si inca la zero, secatuindu-ne de puteri, moment in care si Irina pe un teren alaturat risipeste acelas avantaj, intrand in prelungiri. Numai fan roman al tenisului sa nu fii, sau sa stai cu calmantele pe langa tine.

Acum se petrece miracolul si amandoua fetele noastre castiga setul, Alexandra intrand in decisiv, Irina coplesind-o pe mai tanara sa adversara de doar 19 ani. Ce a urmat? Doua galopuri de sanatate, 6-1 Alexandra si 6-3 Irina, dupa 5-0. Acum cine era mai fericit decat fanul roman, mai ales ca din Tunis ne vine vestea ca Raluca Olaru continua sirul victoriilor, acum la simplu.

Multe felicitari Alexandrei, care si-a castigat dreptul la o revansa”istorica” in fata Simonei Halep, dupa meciul lor de pomina de la BCR Ladies Romania de anul trecut. Cele 30 de puncte castigate de Titi sunt ca aurul in zona decadei a 8-a, si in plus, macar vom fi bucurosi ca o romanca va intra in sferturi.