Alexandra Dulgheru castiga primul meci la US Open

dulgheruVictoria Alexandrei  din meciul cu uzbeca Varvara Lepchenko este nu doar de bun augur ci valoroasa in sine.Americanca naturalizata se afla pe locul 35 si are rezultate foarte bune  anul acesta, o victorie asupra ei presupune mult efort si  evident …valoare.Dupa ce doar Sorana a avansat in turul doi, Irina, Monica si Alexandra Cadantu au pierdut nu neaparat la jucatoare mai bune, ieri am avut bucuria sa o vedem invingatoare si pe Alexandra si pe Simona.

Alexandra a pierdut primul set cum la fel de bine il putea castiga, fiindca tiebreak-ul s-a incheiat cu 7-5 pentru Varvara, chiar daca Alexandra a facut un punct in plus in economia setului. In setul decisiv Alexandra a castigat la tiebreak si culmea la acelasi scor ( 7-5), asa ca setul de la mijloc, al doilea, ar fi cel care a decis , sau macar a asigurat victoria.A fost un sec 6-2, in care stangacea uzbeca nu a putut riposta eficient.In aceasta perioada Alexandra a facut 2 break-uri iar Varvara nici unul, iar diferenta de puncte a fost clara 29-20.De ce a pierdut romanca primul set? Am putea spune ca cele 5 duble greseli comise au ajutat-o pe Varvara sa faca break-uri mai usor, si au mai fost si destule greseli nefortate.

Setul decisiv a fost foarte disputat, nu s-au facut decat cate un break de fiecare parte si s-a ajuns din nou in tiebreak.Imbucurator este faptul ca Alexandra desi a mai facut 4 duble greseli a servit mai eficient si a fost agresiva, a mers la fileu, unde s-a descurat de minune: 7 puncte din 7 voleuri!

A fost o victorie meritata, dar mai ales benefica in plan mental si evident ca si statistic: avansarea cu  50 de locuri  in clasament o aduc pe Alexandra in suta a doua si de aici e doar un pas sa atinga si locuri care se scriu cu doar 2 cifre.

Meciul urmator este mult mai dificil, cu sarboaica Ana Ivanovic, care si ea anul acesta a facut un salt calitativ vizibil. Piti a noastra trebuie sa fie relaxata, concentrata si sa profite de scaderile sarboaicei care este o jucatoare de moral.