Alexandra Dulgheru nu a adus egalarea ci victoria

dulgheru urlaSa fim onesti si sa recunoastem ca dupa prima zi a meciului Canada-Romania, ne gandeam ca vor mai urma alte doua meciuri cu victorii impartite, fiindca era destul de greu de acceptat ca lui eugenie bouchard ii va scapa victoria in fata Irinei Begu accidentata, sau a Andreei Mitu.Ca nu a fost asa, asta e o alta poveste si “vinovata” este doar Andreea care a demonstrat multe calitati.Asa s-a facut ca la 2-1 pentru Romania, Piti Dulgheru nu juca pentru egalare ci pentru victorie, pentru calificare. Desigur ca datele emotionale s-au schimbat, greutatea pe umeri a crescut si cele circa 200 de locuri distanta in clasament aveau sa se topeasca precum un fum… Nu-i mai putin adevarat ca pur si simplu cu totii refuzam sa credem ca Alexandra va rata prilejul de a-si pune semnatura si pe al doilea punct romanesc, si ca eram increzatoori chiar si intr-un scenariu catastrofic cu 0-6, 0-5 si cateva mingi inalte pentru Abanda. Nu a fost chiar asa, dar sa fii condusa cu un set si apoi sa fi condusa cu un break in al doilea, egalata la 5 in prelungiri cu desprindere grea si dupa raliuri lungi pentru egalarea la seturi, nu a fost o sarcina usoara.

In setul decisiv, era vizibil ca Dulgheru era mai proaspata si era sigur ca era mai experimentata, asa ca succesul si descatusarea a venit natural.

Daca spun ca cea mai valoroasa racheta a Canadei, am numit-o pe Francoise Abanda, a jucat mai bine ca in primul meci contra Irinei Begu, ca a aratat un tenis complet si chiar competitiv, ca si ea la fel ca Andreea Mitu va incepe sa “cladeasca” de acum incolo, atunci intelegem de ce Alexandra a fost obligata la o lupta necontenita. Comentatorul a spus la un moment dat ca “Alexandra Dulgheru is a great warrior” si aceasta e o calitate a ei pe care o stiam , dar acum a fost impinsa peste durerile musculare, vizibil dar mai alesa impresionant. Cu cele 2 victorii ale sale, Alexandra a aratat ca vine in sferele mai inalte ale clasamentului WTA, pe acolo pe unde a mai fost, dupa cel de al doilea succes de la Warsovia.

Felicitari si multa sanatate, fiindca succesele se vor aduna , nu am nici cea mi mica indoiala. Multumim Alexandra Dulgheru!