Ana Bogdan face puncte WTA si in extremul orient

anaSpuneam nu de mult ca Ana Bogdan agreaza turneele din orient si chiar faceam o asociere cu peregrinarile marelui Marco Polo, care a deschis drumul matasii, iar Ana parca il parcurgea. De fiecare data s-a dovedit inspirata alegerea sa si ea s-a intors acasa cu puncte.Acum a intrecut asteptarile si s-a dus la capatul lumii, sau mai bine zis in tara soarelui rasare, tocmai cand la o azvarlitura de minge putea sa se inscrie la Linz, turneu la fel de bine cotat ca cel de la Osaka.

Intrata in calificari, Ana s-a descurcat bine si a castigat 3 meciuri la rand desi nu era asteptata sa reuseasca, iar pe drum a invins si favorita 6. In primul tur a trecut de Yumi Miyazaki cu 6-0, 6-2, apoi de favorita 6 Nao Hibino cu 6-2, 2-6, 6-1 si a jucat pentru tablou cu americanca Tori Kinard.Ana a reusit victoria cu 1-6, 6-4, 6-4.Acest meci a dovedit puterea de lupta a Anei, care dupa ce pierde scurt primul set reia totul de la capat si se distanteaza la 2-0 apoi 4-3 si 5-4 reusind breakul in ghenmul 10.Cu moralul refacut romanca se impune in decisiv cu acelasi 6-4 si s-a vazut pe tabloul principal.

Tragerea la sorti i-a destinat ca adversara pe Misaki Doi, cea care chiar in mai la Strasbourg a invins-o cu 6-0, 6-4. In astfel de cazuri memoria nu este un sfetnic bun dar poate ambitiona , macar sa arati ca acel meci a fost un accident ca scor, si nu aceaea este diferenta dintre ele. Primul set a fost o lupta permanenta, chiar daca Ana a inceput hotarata si a facut 3-0, apoi 5-1. Din acest moment japoneza a reusit sa-si ridice nivelul de joc si egaleaza, apoi se intra in tiebreak. Acum Ana se misca mai bine, loveste curajos si se impune la 4. Ce diferenta intre setul de la Strasbourg si acesta de acasa la Misaki. In continuare japoneza a reusit sa se impuna pe fondul unei mai bune prospetimi, dar cu siguranta al experientei mai mari. Sa nu uitam ca anul acesta la US Open, Misaki i-a „furat” un set lui Victoria Azarenka…

Ana si-a mai adaugat in „sold” 19 puncte (18 in calificari) si a mai facut un salt, ajungand de pe 243 pe 234 si este tot mai aproape de top 200. Sa speram ca o revedem pe Ana la Luxemburg sau in turnee ITF mai mari, fiindca a a junge in jur de locul 200-210 poate spera sa joace in calificarile de la Openul australian.