Ana Bogdan reuseste prima victorie la Wimbledon

E mare bucurie in sufletul Anei si a staffului sau dupa victoria din primul tur de la Wimbledon. Ne bucuram si noi alaturi de ea si ii dorim sa joace curajos si in continuare, chiar daca frantuzoaica Garcia se arata favorita.Ana a abordat meciul cu Ying-Ying Duan cu incredere si spunea ca a analizat-o pe chinezoaica vazand meciul acesteia cu

Simona Halep de la Eastbourne. Desi atunci aceasta ne-a cam impresionat, Ana a cautat sa-i descopere punctele mai slabe si a reusit o victorie clara, datatoare de sperente si in continuare.Ea a juns acum pe locul 106, la doar o singura treapta de cea mai buna clasare a carierei si cum iarba i se potriveste mai bine decat zgura de pilda, poate sa mai produca o surpriza…

In primul set in care Duan a inceput sa serveasca si a condus mereu pana la 3-2, Anei ramanandu-i sarcina de a egala de fiecare dat. Ajungandu-se in ghemul 7, cel atat de “renumit” in ceeace priveste importanta lui in set, Ana joaca increzator si profita de 3 greseli nefortate ale chinezoaicei si o dubla greseala, reusind breakul care s-a dovedit decisiv. Setul s-a inchis normal, 6-4, si a avut darul reducerii emotiilor. Intradevar in setul al doilea Ana reuseste imediat un break pe care il mentine pana la 4-2, apoi mai face unul si castiga setul cu 6-2, din ce in ce mai sigura pe ea.

Ana a reusit 5 asi fata de doar 3 ai lui Duan si doar o greseala dubla, impunandu-se cu 38-28 la puncte cu serviciul. La retururi Ana a facut 19 puncte fata de doar 12, asa ca bilantul general nu este deloc de mirare, 57-40. Cele 3 breakuri reusite au demonstrat ca romanca a meritat pe deplin victoria, adversara nereusind nici unul.

Frumoasa reusita a Anei, pentru care merita toate felicitarile!