Astazi dupa infrangerea lui Victor Hanescu scorul dintre noi si ceilalti a devenit 2-6

arena rgAcesta  este scorul dupa disputarea celor 8 meciuri de astazi dintre tenismenii romani si …ceilati.Ultimul care a jucat a fost Victor Hanescu desi era mai mult ca sigur ca acest meci se va intrerupe din cauza intunericului. El totusi s-a programat si poate organizatorii au contat ca Victor va pierde repede. Asa s-a si intamplat doar ca in 3 randuri Victor a fost aproape de a castiga setul al doilea si atunci era clar ca totul s-ar fi schimbat.

Victor a inceput rau de tot meciul cu Philip Kohlschreiber ( nr.16 mondial) si a cedat rapid setul inaugural la zero!? A urmat o replica de orgoliu si romanul a condus cu 5-1 si era aproape sigur ca va fi set-set.In cele din urma acel “aproape” a fost extrem de greu de atins fiindca germanul a castigat 4 ghemuri la rand si a egalat chiar daca a salvat si 3 mingi de set. Scapat de grijile imediate Philip a castigat tie break-ul tot la zero si s-a impus rapid si in setul final cu 6-1.

Dezamagit de pierderea din mana a setului secund, in setul trei Victor a fost depasit usor. Trebuie sa recunoastem ca germanul a jucat aproape perfect, avand o viteza de deplasare si de executie care ii permitea puncte uluitoare ,  chiar si cand era presat de Victor. Acesta a dat o replica foarte buna doar in setul doi si astfel nu putea emite pretentii la victorie.

Hanescu s-a comportat bine la Paris, a mai acumulat puncte si nu putem decat sa-i dorim sanatate si meciuri bune si pe iarba.Jocul sau se poate plia pe suprafetele de gazon si astfel sa mai adune puncte pentru… zile mai grele.

In marele turneu a mai ramas doar Monica Niculescu si Horia Tecau, prima impreuna cu Vania King si al doilea cu Anna Lena Groenefeld, dar de acum adversarii sunt extrem de puternici. Noi suntem?