Cali ne-a priit, Bogota nu prea…

Edina GallovitsTurneul de la Cali a fost dominat de jucatoarele romance, unde s-a castigat si la simplu (Irina Begu) si la dublu (Irina si Ema Bogdan), in schimb cel de la Bogota a inceput rau pentru noi, in concursul de simplu  ramanand doar Edina Galovits, care insa nu a jucat, si bineinteles perechile de dublu, in care sunt angrenate si fetele noastre.

Ieri, in ziua in care a inceput sa se joace si pe tabloul principal, Simona Halep, aflata pe zgura sa favorita, a pierdut in fata frantuzoaicei Mathilde Johansson, cu 6-7 si 5-7. Diferenta de varsta (6 ani), si deci experienta, a facut   legea, fiindca Simona a facut primul break al meciului, iar adversara a alergat inca  5 ghemuri pana a egalat. Simona a avut si minge de break la 5-5 dar a ratat si s-a intrat in tie-break…, pe care l-a pierdut la 5. In setul 2 parea ca romanca a inteles pe unde a gresit si s-a distantat repede la 3-1, apoi 4-1 si speram la un set decisiv, care insa nu a mai venit, fiindca Johansson egaleaza la 4 si apoi face break-ul decisiv la 5-5. Simona si-a mai adunat puterile si a salvat o minge de meci, dar finalmente setul s-a inchis  cu 5-7. Putem spune ca a fost un meci care putea fi castigat! Asa s-a  scris istoria capului de serie nr.3, onorant dar care si obliga!

Madalina Gojnea a trebuit sa joace 2 partide in 3 ore!! si era si normal sa se resimta in meciul al doilea. Astfel ea a ratat posibilitatea de a ajunge pe tabloul principal. Pe masura ce a trecut timpul, dupa un inceput promitator, Madalina a cedat si a permis ca spaniola Vidagany , cea care o eliminase si pe Raluca Olaru, sa castige cu 6-4, 6-2. Madalina ramane cu cele 10 puncte castigate ca urmare a victoriei la Woerle si la Yuliana Lizarazo, la fel ca si Ema Bogdan, invingatoare in primele doua meciuri ale calificarilor in fata lui Duarte si Toro-Flor.

Speram ca sa ramana port drapel, iar fetele invinse sa se revanseze in meciurile de dublu, care incep  deseara si la noapte (orele Romaniei). Trebuie sa ne facem remarcate si la Bogota, pentru a putea spune ca ne-a priit si acolo!