Victorie asteptata pentru Simona

A trecut exact o luna de la meciul castigat la Shenzhen in fata sarboaicei Jelena Jankovic, si Simona reuseste o alta victorie, mai grea chiar si decat arata scorul. Sa castigi cu 6-4, 7-6 impotriva unei jucatoare care are clasament locul 39, ar trebui sa insemne un alt semnal de alarma. La orizont se arata Venus Williams sau Roberta Vinci iar in finala Sveta Kuznetsova sau Domi Cibulkova, cu care va trebui sa elimine greselile de astazi.In meciul din sferturi, Simona a scapat de Daria Kasatkina si va juca impotriva altei rusoaice foarte tinere, Natalia Vikhlyantseva, locul 115, care trebuie tratata cu seriozitate fiindca are lovituri puternice fiind inalta, si mai ales un rever decisiv. Sigur ca Natalia nu are experienta jocurilor cu adversare de calibru, dar se poate mobiliza …

Simona a inceput sovaielnic meciul, nici nu era de mirare si s-a desprins abea de la 4-4, este adevarat ca prin doua ghemuri castigate la zero. Abea spre final a inceput sa serveasca la nivel inalt, dar nu a prea continuat si in setul al doilea, croata Ana Konjuh reusin sa faca breakul la 1-1 si chiar sa conduca 3-1. Simona se aduna reuseste sa egaleze, si desi are mereu avans cate un ghem nu reuseste sa inchida setul, chiar daca a avut 4 mingi de meci la 5-4.Abea in tiebreak si-a aratat superioritatea castigand cu 7-2 fara probleme.

Deocamdata a mai adaugat la zestrea ei inca 99 de puncte, ajungand la doar 98 de puncte de Pliskova, dar avand nevoie si de victoria din semifinala ca sa treaca pe podiumul WTA…Simona poate chiar sa castige turneul, dar jocul trebuie imbunatatit, mai ales la serviciu, fiindca la retur s-a descurcat bine si azi…