Cel mai bun meci al Simonei in 2016, dar il pierde…

pliskSimona are un an care a inceput greoi, la fel cum s-a terminat anteriorul: la salba de infrangeri din WTA, Simona adauga una si in Fed Cup.Sa nu ne alarmam insa prea tare, fiindca adversara a jucat foarte bine, iar Simo a aratat ca se poate aseza pe un drum ascendent.Desigur ca pierderea meciului este regretabila, a fost un meci intertari, dar in fond am vazut cel mai bun meci al ei din acest an.

Multe realizari, dar si multe greseli in momente importante, din nou Simo nu e inspirata cand trebuie sa aleaga directia loviturii, parca nici nu are sansa, ca sa nu mai vorbim de cele 4 situatii in care Pliskova a fost ajutata de fileu. In ciuda celor 8 (!) asi, Simo a ramas vulnerabila pe al doilea sau servici, si parca ii place prea mult sa stea in aparare. De fapt de multe ori acest lucru l-a indus Karolina, care cu trasoarele sale a pus presiune pe linia de fund si cele laterale. Ce mai poti face in acele situatii decat sa risti, altfel urmeaza o alergatura care se sfarseste rau in majoritatea cazurilor.Cehoaica a prins-o pe Simo de 4 ori cu scurta din 5 situatii, si culmea a parut ca ea a jucat mai variat. Serviciile si retururile Pliskovei au fost foarte lungi, care au impins-o pe Simona mult dincolo de linia de fund.

Simona a realizat multe puncte uluitoare, dar nu le-a prea legat si chiar daca a castigat primul set (dupa ce l-a ratat cu serviciul si la 5-4 si la 6-5), a lasat garda jos, parand ca a obosit.Chiar in aceasta situatie, Simona a reusit egalarea la 4 in setul doi si a servit avand chiar 40-15. Daca acel ghem se castiga, cu siguranta ca soarta meciului era alta. Nu credeam sa constat ca Simona a acuzat pana la final acel moment ratat, chiar si la ultima pauza a meciului a spus retoric catre Alina Tecsor: 4-4 si 40-15! Cu acest gand frustrant a jucat tot setul decisiv si nu mi se pare normal ca la nivelul ei sa acuze un punct jucat cu o jumatate de ora mai devreme…

Maine Simona se poate revansa, desi va fi greu, fiindca risipa de energie (meciul a durat peste 2 ore si jumatate) depusa s-ar putea sa coste…

Cehia – Romania 1-0