Victorie muncita in primul tur la Paris

Toti jucatorii sustin ca primul meci dintr-un mare slem este foarte dificil, indiferent cu cine joci, si au fost destule care au intarit aceasta regula nescrisa. Simona Halep a avut nevoie de 3 seturi pentru a castiga, dar si alte jucatoare cu pretentii au suferit destul, pierzand cate un set: Serena Williams, Osaka, Muguruza, Mertens sau Suarez, ca sa enumar doar cateva.Adversara Simonei face parete din top 50, si se poate spune ca a crescut pe zgura, croata Ajla Tomljanovic dovedindu-se o “nuca tare”. A fost victorie, dar Simona a avut nevoie de schimbare de plan de joc dupa ce s-a vazut egalata la seturi, dar ceeace a reusit ne-a aratat potentialul ei de acum.

Simona a aratat bine fizic, a servit bine, a prins cateva scurte, mai multe decat in alte meciuri, a si pus vreo doua chiar daca a piedut acele puncte, a pasat bine si s-a tinut bine in raliuri, chiar si cand Ajla conducea jocul. Se prea poate ca meciul urmator sa fie mai usor, asa ca e bine ca a tras de ea, jucand aproape o ora si treisferturi.

Simona incepe perfect meciul, reusind asa numitul break lung (intre doua servicii ale sale) si a condus cu 3-0, pastrand avansul, ba chiar marindu-l in ultimul ghem cand a mai facut un break. Asadar 6-2 clar si fara mari probleme.Ce a urmat a fost surprinzator: croata reuseste sa-si ridice nivelul jocului si se impune reusind 3 breakuri!? Nimeni nu s-a aratat ingijorat, iar Simona chiar deloc, reusind un set al treilea aproape de perfectiune.S-a distantat la 5-0 si doar relaxarea de acum cunoscuta, a facut-o sa pierda un ghem.

Halep-Tomljanovic 6-2, 3-6, 6-1 urmand sa joace cu poloneza Magda Linette, intr-un meci care nu cred ca-i va pune probleme.

Ne-a surprins faptul ca dupa multa vreme Simona nu reuseste sa se impuna in punctele de retur (36-35), chiar daca a reusit 7 breakuri, dar a si lasat adversarei nu mai putin de 4.La total puncte a fost 81-69, diferenta facand-o in cele 8 ghemuri castigate la serviciu.

Dupa un prim tur, Simo nu a reusit sa recupereze nici un loc, si nu o va putea face decat prin fazele superioare, de la sferturi in sus, fiindca doar acolo se acorda punctele cu care ar putea urca in clasament…