China Open incepe bine pentru Simona

Asteptat cu ingrijorare, primul meci al Simonei la Beijing a decurs bine, cu postura fizica normala. Dupa turneul de trista amintire de la Wuhan unde in afara ca a adunat 105 puncte nu a prea mers nimic imbucurator ba a adus retragerea datorita unor dureri la stanga spate, cu totii am avut emotii pentru meciul de astazi.Simona a stat pe teren ceva mai mult de 70 de minute, si desi a lasat doar cate un ghem pe set, a jucat destul de intens cu Rebecca Peterson, suedeza care serveste binisor dar mai ales loveste tare si cu adresa din dreapta..Sigur ca Simona a vazut repede ca adversara prefera forehandul si se duce mult spre stanga ca sa fereasca reverul, si a plasat deseori cate un backhand in lung de linie care facea punctul direct sau mai lovea odata in terenul lasat liber. Cand a pus mingea mai scurt sau pe forehandul Rebeccai, s-a vazut preluata in  schimb si a alergat cam mult, fortand de multe ori cate o contra, dar nu totdeauna reusita.

Scorul de 6-1, 6-1 ar induce ideea ca meciul a fost o formalitate, dar a tinut-o pe Simona mereu atenta ca sa faca fata ghiuleleor suedeze.Adversara a gresit cam mult (23 de erori in primul set), si a ajutat-o pe Simo, dar si campioana noastra a facut destule puncte minunate, aratand o buna disponibilitate la efort, ceeace de fapt ne si interesa.

Dupa un prim break in debutul meciului scorul a evoluat mereu in favoarea Simonei, reusind 7 ghemuri consecutive, de la 2-1 la 6-1 si inca alte 3 ghemuri in setul al doilea.

Din pacate am vazut-o si nervoasa, meteahna care vedem ca nu dispare, adresand reprosuri catre loja, unde ai ei nu o sustineau destul…

Turneul este tare, doar Serena lipseste, si s-a consemnat deja o mare surpriza, Karolina Pliskova fiind eliminata de catre Ostapenko. In turul urmator Simo va juca in fata Alexandrovei, sau a americancei Bernarda Pera, un meci in care nu se poate anticipa castigatoarea.

Simona trebuie sa adune mai multe pujncte decat Osaka, pentru a prinde locul 4 pe tabloul de la Shenzhen, altfel va fi in grupa cu 2 jucatoare mai bine clasate.