Cu gandul la o revansa cu Sam Stosur…

Simona Halep a mai reusit o victorie, si vorba ei, meciul in sine a contat foarte mult, continuitatea in efort si perspectiva a inca doua meciuri fiind imbucuratoare.…Toate aceste ii fac bine Simonei fiindca anul acesta s-a chinuit inca de la debut si pauza pricinuita de reaccidentarea de la genunchi a scos-o din normalul unei jucatoare de top 5.Dupa ce a castigat primul meci de la Miami, s-a vazut in fata japonezei rezidenta in SUA, Naomi Osaka, locul 49, care i-a demonstrrat ca astazi nu prea mai sunt fete care mangaie mingea si toate o pleznesc in asa maniera incat orice scor devine posibil in confruntarile dintre extremele topului 100. Ce ziceti de ispravile americancei Beth Mattek care a eliminat succesiv pe Siniakova, Svitolina si Pavlyucenkova , cand de fapt ea se distreaza la simplu si doar se antreneaza ca o veritabila lidera mondiala la dublu?

Dupa un prim set castigat destul de greu cu 6-4, Simona il cedeaza pe al doilea fara drept de apel (era 0-4 la un moment dat), jucand mai degraba slab decat a jucat bine adversara, scor 2-6..Abea in al treilea set, dupa ce a calmat-o Cahill si-a gasit cadenta si a reusit un 6-3 ca sa mearga mai departe. De data asta a inteles cum trebui sa trateze un meci care s-a intrerupt din cauza ploii si vrand nevrand mi-am amintit de meciul de la Roland Garros cand jucand dupa doua intreruperi datorita ploii si cu mingi grele ca ghiulelele a fost intrecuta de puternica Sam Stosur. Sa speram ca acest meci se va reedita, mai ales ca intre ele stau doar doua jucatoare mai slab cotate.

Simona nu va juca impotriva Ekaterinei Makarova ci in fata estoniencei Kontaveit, care venita din calificari a reusit meciuri de exceptie pentru starea ei de jucatoare de dincolo de locul 100. Meciul mai are darul de a duce pe Simona in preajma locului 50 in clasamentul jucatoarelor care doresc sa ajunga la Singapore, fiindca inainte de Miami era clasata in afara locurilor 200!!

Sperantele pentru o noua victorie sunt mari si nu pentru ca adversara nu are experienta meciurilor tari ci pentru ca Simona a declarat ca se simte foarte bine si ca durerile la genunchi au trecut si se poate intrebuinta deplin, dupa cum a asigurat-o chiar si Cahill.