Simona este in semifinala la Paris, jucand entuziasmant

halep fericita dupa SSScorul cu care s-a incheiat meciul cu Svetlana Kuznetsova ar lasa sa se intrevada un meci la discretie, dar rusoaica s-a straduit din resputeri sa faca fata romancei.

Simona joaca si castiga, adversarele adopta tot felul de tactici, dar nivelul jocului romancei a atins cote foarte inalte. Ea demonteaza fara probleme orice stil si orice tactica aleasa de adversare, si in cele din urma se impune cu mare autoritate. Se pot spune multe, dar cred ca Sloane Stephens a descris cel mai bine jocul Simonei: “ea si-a gasit jocul cel mai bun pentru ea si-l face foarte bine”. Cand trebuie, foloseste forehandul adanc , conduce punctual, si cand adversara este indepartata, loveste necrutator cu backhandul in lung de linie. Increderea in jocul ei a atins cote absolute, ea stand calma si atunci cand adversara face puncte sau confisca ghemul ei.Urmeaza imediat rebreak-ul, apar loviturile imparabile si totul intra in fagas normal, distantandu-se cu usurinta, inchizand seturile cu scoruri clare.

Simona incepe foarte bine acest meci, are 2-0, rusoaica se aduna si egaleaza, dar urmeaza 4 ghemuri consecutive care duc setul la 6-2. Retururile au functionat din nou foarte bine, dar serviciile au fost din nou deficitare, noroc ca pune serviciul al doilea incomod. Desi Sveta are o buna deplasare in teren, poate si datorita anticiparii directiei mingilor, totusi Simona a gasit un punct vulnerabil, jucand de multe ori contre pied, si alteori in cros adanc , zapacind jucatoarea de dincolo de fileu, care nu mai stia ce urmeaza…

Pauza dintre seturi a fost ceva mai lunga, Sveta cerand o pauza medicala, dar sunt convins ca a fost doar o stratagema, ca sa o scoata din ritm pe Halep, fiindca altfel a alergat foarte convinsa…Rusoaica face primul ghem, dar apoi se ajunge la 3-1 pentru romanca si 5-2. Acum Simona a servit pentru meci si a facut 3 duble greseli, care au consternat asistenta, tradand o oarecare teama de victorie, dar totusi si-a luat ghemul si a fost din nou 6-2. Superioritatea Simonei a fost vizibila pentru oricine, alergandu-si adversara in mod dezarmant si …placut ochiului.

Meciul din semifinala cu nemtoaica Petkovic nu are cum sa fie mai dificil, dar trebuie tratat cu mare atentie si trebuie eliminate pripelile si dublele greseli… Nemtoaica doreste sa-si ia revansa pentru infrangerea de anul trecut de la Nurnberg, dar nu cred ca are armele necesare. Simona este prea puternica!