Cu o abordare gresita, Simona s-a chinuit sa castige…

Frantuzoaica Oceane Dodin nr.98 in lume a pierdut ultimul joc al calificarilor pe tabloul principal si se afla in taxiul care o ducea la aeroport, cand a primit un telefon de la organizatori fiind anuntata ca a fost desemnata pierzatorul norocos si trebuie sa se prezinte sa-si dispute turul intai din turneul mandatory de la Miami. Se mai intampla, dar sa joci din cauza hazardului si apoi sa conduci si ca scor si ca aspect al jocului pe prima racheta a lumii se intampla mai rar…Daca prestanta Simonei a avut de suferit dupa extrem de slaba partida cu Osaka de la Indian Wells, criticata de toata lumea mare a tenisului, nici o intalnire demonstrativa cu caracter umanitar nu i-o poate …curata. Daca astazi ar fi pierdut, contestatarii ei nu s-ar mai fi  oprit din critici. Adversara ei, avea 181 inaltime si evident servea bine si lovea puternic, dar de aici si pana la a fi dominata total in lungi perioade ale meciului era greu de acceptat. Ca de obicei in ultima vrema Simona incepe slab meciul de parca nu a facut incalzirea, ca apoi sa fie depasita usor datorita pasivitatii de necrezut cu care joaca, instalata intr-o defensiva de neanteles, care uneori era disperata. Simona a lovit spre centru in majoritatea covarsitoare a punctelor si frantuzoaica atat astepta ca sa loveasca violent, de regula fara replica. Adversara castiga fara mari emotii primul set cu 6-3, chiar daca a facut 8 duble greseli (in total meci-16), fiindca Simona a servit din nou slab, a returnat mereu la mana si s-a expus extrem de neplacut. In astfel de ocazii Cahill ar fi trebuit sa vina la banca si daca nu a fost chemat, fiindca debusolarea elevei sale era de prost augur si meciul se derula periculos. Setul al doilea este castigat de Simona la acelasi scor, dar fara sa straluceasca, mai degraba pentru ca Oceane a gresit mai mult.In decisiv adversara a avut break in fata si parea ca scapa in invingatoare de indata ce a servit la 3-1 si la  4-2…In ceas aproape de final Simona egaleaza la 4 si apoi la 5, castigand setul cu 7-5, sau mai degraba Oceane pierzandu-l…

Ingrijoratoare prestatia de astazi, si sa speram ca este o stare de lipsa de tonus temporara, dar si cu o imposibilitate de a actiona cu un plan de rezerva atunci cand adversara trazneste mingea.Era totusi una de pe locul 98!

Asteptam un meci mare cu Radwanska, un meci care o poate redresa si indrepta statutul atat de sifonat…