Simona trece la pas de primul tur la Australian Open

Multa lume, inclusiv Simona, afirma ca primul tur la un mare premiu este dificil si trebuie tratat serios. De data asta “regula” a fost infirmata, Simona castiga cu 6-2, 6-1 in fata australiencei de pe locul 140 Lisette Cabrera. Chiar daca la prima vedere scorul ar arata ca primul set a fost mai disputat, realitatea a fost cam inversa. La inceput Lisette a fost destul de impresionata de numele din fata ei si a gresit mult, a fost tematoare si a punctat doar cand Simona a gresit. Simo a jucat cu mare economie de efort, a trimis majoritatea loviturilor pe centru asteptand greseala, care intradevar venea constant. Nu stiu daca aceasta a fost abordarea tactica, eu ced ca nu, si aduc in sprijinul afirmatie faptul ca bioritmul emotional (inclusiv gandirea) era de 62% in aceasta zi…Ca sa ramanem in context, trebuie aratat ca la meciul urmator cu o alta adversara a gazdelor, Ajla Tomljanovic, Simo va scadea drastic la capitolul fizic, va avea doar 14 % si va trebui sa traga de ea fiindca meciul va fi mult mai dificil.

Setul al doilea a fost jucat mai curajos de catre Cabrera, nici nu mai avea ce pierde, si am vazut un ghem foarte lung cu 14 puncte jucate, care a durat 7 minute. Am mai vazut si un  break advers, dar petrecut la 5-0…

Meciul a durat exact o ora, ca la un antrenament cu public…Ne bucuram, ca serviciul a functionat din nou bine, a returnat bine, a pus si cateva scurte, dar putea ataca la fileu mai des, fiindca scorul ii permitea. Apropos de fileu, Simona va juca si dublu si asta este inbucurator, pentru ca se considera ca suferinta fizica din meiul anterior a fost uitata…

Daca ne gandim mai departe, Simona trebuie sa treaca de Serena si Sabalenka si abia apoi va da peste Naomi Osaka, cea care este cotata drept favorita la castigarea trofeului de catre Sport Illustrated. Hai Simona!