Debut convingator la Wimbledon pentru Simona Halep

ce frumos s-a dusNu cred ca Simona si fanii ei au fost prea incantati sa vada ca in primul tur al marelui turneu londonez avea sa infrunte jucatoara nr.40, castigatoarea ultimului turneu de la Bucuresti, am numit-o pe slovaca Anna Karolina Schmiedlova. In primul set dupa o desprindere rapida la 4-1, am avut chiar emotii, fiindca slovaca a facut 4-4, pe fondul unei “absente” din joc ale Simonei, dar care dupa aceea, chiar daca a avut de furca sa inchida setul ( am mai vazut astfel de ezitari) a sprintat fara probleme spre victorie.

Intradevar dupa 4-4, Simona a castigat un break la zero, dar apoi cu serviciul a reusit cu greu sa-si adjudece setul, nu inainte de a salva si o minge de 5-5. Setul al doilea a fost castigat autoritar , in care Simo a punctat de 27 de ori fata de doar 10 puncte ale adversarei. Este bine ca a stat pe teren doar 65 de minute, si a alergat doar 1000 de metri, fiindca o asteapta un meci mai greu in turul al doilea, fie cu Sevastova fie cu Schiavone, care au un stil de joc mai rabdator cu nenumarate mingi intoarse in teren, cu aparari bine puse la punct.

Simona a reusit un as si a facut doar doua duble greseli, servind binisoror, si a facut 33 de puncte cu serviciul si 31 la retur, jucand echilibrat, doar ca balanta winnere / erori a fost negativa (-3), si asta nu e de laudat .Cele 16 erori nefortate nu suna bine, dar cele 13 puncte direct castigatoare sunt de laudat.

In turul al 3 lea, Simona va avea un meci adevarat cu americanca Madison Keys, o jucatoare puternica si de aceea de temut pe iarba, apoi cu invingatoarea dintre Pliskova si Kerber, iar in caz fericit cu Muguruza in semifinala. In acest moment Simona se afla la doar 700 de puncte de Aga Radwanska, diferenta de recuperat dar numai daca jocul o ajuta… Ar fi frumos sa urce pe locul 4 fiindca vin si alte turnee si postura de favorita 4 ajuta mai mult decat cea de 5, cand poti da peste Serena inca din sferturi…