Deocamdata, Simona este iarasi in sferturi la Melbourne

simo cruceSimona Halep sta mai bine anul acesta; este din nou in sferturile marelui turneu si inca nu a jucat.Speram sa ramana de trista amintire meciul din aceeasi faza de anul trecut, cel cu Cibulkova, si sunt sigur de asta, fiindca de atunci Simo a castigat la Doha si Bucuresti, este in grupa mondiala cu echipa de Fed Cup. a jucat finale la Madrid si Paris, semifinala la Londra si finala la Singapore.Simona a crescut enorm, jocul ei aratand foarte bine, chiar ca al unei jucatoare de locul 2 sau 3.

Lumea a remarcat ca in cele 4 meciuri castigate aici la Melbourne, nu au avut nici o ezitare, Simo castigand 8 seturi fara a ceda nici unul, si facand parca meciuri din ce in ce mai bune. Inclin sa cred ca Yanina Wickmayer a fost cea mai tare adversara, peste Bethanie Mattek-Sands si a intins-o exact atat cat avea nevoie Simo ca sa vada ce poate sa apara in continuare.Daca totul merge bine, vor urma meciurile cu Makarova, Sharapova si speram ca si cu Serena.

Belgianca a lovit tare , a fost agresiva pana in ultima clipa a meciului, fiind foarte puternica si stiind ca doar asa ar avea o sansa cu romanca ce joaca cu o regalaritate de metronom, cu servicii din ce in ce mai competitive, cu lovituri exceptionale de pe toate partile terenului.Spre lauda ei, Yanina a rezistat cat a putut, fiindca in 18 ghemuri a alergat mai multa ca in orice alt meci, chiar de 3 seturi, dar s-a inclinat, si la final nu arbora vreo mina suparata, recunoscand superioritatea Simonei.

Meciul incepe cu un ghem castigat la serviciu de catre belgianca de 183 cm, care a servit bine, care dupa ce a salvat o minge de break a facut 1-0. Simona a egalat imediat si putem spune ca s-a intrat abrupt in meci, fara multe tatonari, cu reusite valoroase de ambele parti.Dupa o dubla belgiana, Simona intelege ca este momentul unui break si-l face cu un retur perfect si un rever in cros contre pied, pe care Yanina nu-l poate scoate, fiind mai greoaie la ruperile de ritm si la intoarceri de unde a plecat.Masivitatea e buna, la servicii si la lovituri in forta, dar la deplasare in teren, mai putin.Urmeaza un ghem rapid, luat de Simo la zero si inca un break , scorul ducandu-se la 4-1. In acest ultim ghem Yanina a surprins cu o scurta foate bine mascata, iar Simo cu un retur care la momentul sau , chiar am zis ca a “curentat-o” pe belgianca.

Simo se relaxeaza , poate prea repede si permite adversarei sa faca rebreak si sa-si castige ghemul, dar face imediat 5-3, incheiat cu un as, dar numai dupa ce cere challenge si ochiul de soim i-a dat dreptate.Simona are doua migi de set ca sa-l incheie cu 6-3, dar belgianca le salveaza, servind perfect exact atunci cand a trebuit. Setul se incheie cu 6-4, dar nu oricum ci cu doi asi consecutivi, care lasa lumea perplex, iar pe adversara incapabila de riposta.

La pauza ma gandeam ca jocul Yaninei explica cele doua victorii de seama la Pavlyucenkova si Errani, doar ca vorba Simonei, acesta avea sa fie un alt meci, pe care nu l-a mai putut depasi.Simona a fost prea tare la total joc, viteza ei devine proverbiabila, e iute ca ardeiul iute, si fara prea multe eforturi se duce la 3-2 cu break, apoi 5-2 cu alt break, cu retururi tari, dar mai ales cu un rever in lung de linie din alergare care a lasat muta asistenta. A mai dat un as, s-au adunat 5, si impresia generala a fost ca Simona nu si-a facut nici o problema in a castiga meciul. A controlat intreaga desfasurare a lui, exact atat cat a trebuit si si-a luat o frumoasa revansa pentru infrangerile din alte …timpuri.

Sfertul de finala se va juca cu Ekaterina Makarova, o stangace redutabila dar care are un joc complet, fiind si o excelenta dublista. Ea poate face lovituri speciale si atentia trebuie sa fie focusata pe venirila in fata ale ei.

Ne dorim si Simo isi doreste o semifinala cu Sharapova, pe care speram a o depasi, ca sa nu mai ramana nici o jucatoare care sa nu o viseze urat pe romanca noastra.