Simona Halep nu se incurca nici cu posesoarea locului 20

Topshelf OpenCand valoarea si rezultatele nu mai surprind pe nimeni, nici nu se mai da atentie la o victorie cu Daniela Hantuchova, care chiar daca este pe undeva in jurul locului 40, este o victima siguara in fata teribilei Simona Halep.Romanca a zdrobit-o cu scorul de 6-2, 6-1, adica 12-3, diferenta de clasa fiind vizibila si repetitiva de ceva vreme.New Haven a inceput promitator si socoteam punctele care se puteau lua

Simona Halep nu se incurca cu nici o Daniela ( cel putin nu acum ) si a demonstrat-o ca nici Carla nu o poate opri de la marsul ei catre locul 20 si apoi mai sus. Carla Navarro este borna ce trebuie depasita atat de Simo cat si de Sorana pentru a se incadra in top 20, acolo unde valoarea fetelor noastre le da dreptul.

S-a intamplat ca Sorana sa renunte sa mai joace in turul intai, si ma tem de o recidiva la aductorii abdominali, asa ca Simona a ramas singura sa stopeze pe micuta spaniola Carla Navarro de doar 162 cm, una din cele mai scunde jucatoare din circuit, daca romancele vor sa o intreaca in clasament.

Meciul nu a inceput deloc fericit fiindca Simo nu a reusit sa se ridice la nivelul adversarei , cel putin in primul set si chiar jumatate din cel de al doilea, asa ca 3-6, 2-4 arata destul de rau si acum era una din ultimele posibilitati ca romanca sa revina in joc.Dupa un 3-6 in primul set in care prea multe servicii au fost pierdute,  in care Carla a reusit sa faca majoritatea punctelor importante,  cele de la 30 egal sau 40 egal, am asistat la un debut de set doi cam la fel de dezechilibrat  pana cand Simona s-a luat in considerare ca o mare campioana si ca o pretendenta la locul 20. A urmat un break la 2-4, si egalarea, si inca un break, si setul cu 6-4.

Ambitia proverbiala a spaniolei s-a tocit imediat si a devenit doar o sparing partenera cedand ghem dupa ghem pana la 1-6. Ce se poate concluziona?Simona a inceput meciul mai greu si pana la capat s-a distrat cu Carla?, spaniola nu a rezistat fizic asaltului roman si a cedat lamentabil? valoarea Simonei este mult prea inalta pentru o jucatoare de top 20?Cred ca toate supozitiile sunt valabile si vom avea cat de curand o jucatoare in top 20.Daca Sorana se reface vom putea avea doua, si tenisul romanesc va triumfa!

Adversara urmatoare este rusoaica Makarova,care a eliminat-o pe Sara Errani!