Dezamagirea anului in sportul romanesc…

La doar cateva ore de la decernarea titlului de campioana mondiala a tenisului din 2018, Simona Halep “reuseste” contraperformanta de a fi eliminata de la Roland Garros si nu oricum ci depasita total…Daca se intampla in fata unei jucatoare din top 10 mai intelegeam, dar adversara care a invins-o este o minora, adolescenta de 17 ani si 7 luni, rusoaica din America,  Amanda Anisimova. La micul interviu de la finele meciului ea parea linistita, calma si sigura pe ea, de parca acest meci il considera dinainte castigat si asta desigur dupa o analiza a jocului romancei, ceeace mi se pare chiar mai grav. Planul ei de joc a reusit, al Simonei nu, fiindca nici nu a existat. Romanca nu a inteles deloc cum vin mingile adversarei atat de lungi si cu adresa atat de neasteptata, jucand lent, imobila cand era cazul sa se miste, pacatuind din nou la alergarea spre inainte, nereusind sa prinda nici o scurta, sau sa o dea in mana spre umilinta ei totala. Rusoaica a jucat perfect primul set, a mai gresit in al doilea, nereusind sa tina ritmul o ora intreaga, dar nu a facut-o destule ca sa piarda setul.

Dupa un 2-6 greu de digerat (cu 15 greseli nefortate), alarmant chiar fiindca a continuat cu un 0-2, Simona a incercat sa se adune, dar astazi a fost de nerecunoscut. Adversara a ajutat-o sa egaleze la 4, ba chiar sa aibe o minge de break (ceeace ar fi putut insemna o minge de set), dar a dat cu piciorul in sansa ei lovind mingea cu rama rachetei…Acest aspect demonstra o clara lipsa de concentrare,limbajul corpului aratand neputinta si chiar lehamite, si s-a dovedit ca asa era din moment ce in continuare a gresit cam tot ce era de lovit.Culmea, cand servea in ultimul ghem al meciului a reusit sa faca un cadou enorm: o dubla greseala care a adus mingea de meci a adversarei.A fost 4-6, si scorul este unul bun fiindca aspectul meciului era de 1-6, 1-6 !

Ratarea lamentabila si inexplicabila a victoriei, ii aducea un plus de 350 de puncte, cu care se mai apropia de locul pe care l-a parasit la inceputul turneului.Daca iarba care urmeaza nu va fi prietenoasa, viitorul imediat va fi total neplacut, fiindca are concurenta mare in a ramane in top 10. Desigur ca Stephens, Sabalenka, Sevastova, Bencic, Keys sau Konta nu se vor lasa invitate acolo unde au mai fost, ca sa nu mai amintim de Anisimova, Andreescu, Swiatek, sau Vondrousova, care vor scoate din varful erarhiei pe jucatoarele blazate, plictisite sau imbatranite.Sa speram ca Simona nu face parte din aceasta categorie…